19 Temmuz 2024

NBA Finalleri: Denver Nuggets – Miami Heat Önizleme

NBA Finalleri bu gece oynanacak olan ilk maç ile başlıyor. Denver Nuggets, final serisinin ilk maçında Miami Heat’i evinde konuk ediyor.

NBA’de konferans finalleri heyecanı Batı’da kısa sürdü, Doğu’da ise müthiş bir eşleşme izledik. Denver Nuggets, Los Angeles Lakers’i 4-0 ile süpürürken Miami Heat ise Boston engelini geçti. 3-0’lık üstünlüğü koruyamayan Heat, arka arkaya 3 maç verdikten sonra yedinci maçta rakibini deplasmanda devirdi. Müthiş bir savunma performansı ile Boston’u 7. Maçta saf dışı bıraktılar ve finallere yükselip Denver’in rakibi oldular. Seride Denver’in favori gösterildiği bilinirken, Miami’nin sınırlarını ne kadar zorlayabileceği önemli olacak. Zira Jokic karşısında Miami uzunlarının kusursuza yakın bir performans sergilemesi şart.

Denver Nuggets Dinlenerek Geldi

Denver Nuggets, sezonun genel anlamda en formda ekibi desek yanlış olmaz. Play Off’lara müthiş bir form ile giriş yaptılar. Play Off’larda ise 15 maç oynayıp 12 maçta galip geldiler. Minnesota’yı 4-1, Phoenix’i 4-2 ve Lakers’i 4-0’la geçtiler. Özellikle Lakers karşısında aldıkları 4-0’lık seri galibiyeti, Nuggets’in sezonu ne kadar çok istediğini gözler önüne serdi. Jokic’in yanında Murray de inanılmaz bir verimlilik ile oynadı. Bu verimlilik, sezon sonunda ipi göğüsleyen tarafın Batı’dan çıkması ihtimalini artırıyor. Bu bağlamda da Miami karşısına favori olarak çıkıyorlar. Her ne kadar seride Miami’nin birkaç maç çalabileceğini düşünsem de, yine Lakers serisinde olduğu gibi bir süpürme izleyebiliriz. Bu noktada tek soru işareti, 8 gündür maç yapmayan Denver’in ritim kaybedip kaybetmediği olacak.

Miami Heat’ten Tarihi Başarı

Miami Heat, Boston karşısında yedinci maçta inanılmaz bir savunma ortaya koyarak seriyi bitirdi. 4-3’lük üstünlük kurduğu rakiplerini ekarte ettiler ve NBA tarihinde Play-in’den gelerek finallere yükselen ilk takım oldular. Elbette ki bu noktada Jimmy Butler, takımın yıldızı olarak ön plana çıkıyor. Fakat Boston serisinin son maçında adeta Caleb Martin şov izledik. Konferans finalinde 19 sayı ortalaması yakalayan Caleb Martin, takımının Denver karşısında şansı olsun istiyorsa benzer istatistikler yakalamak zorunda. Keza aynı şekilde Bam Adebayo, Duncan Robinson ve Gabe Vincent gibi isimlerden de benzer katkılar gelmeli. Aksi taktirde Denver Nuggets, mevcut formlar düşünüldüğünde Miami karşısında ağır favori gözüküyor.