24 Eylül 2023

RESMİ: Manisa’nın Yeni Koçu Kandemir Oldu

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Manisa BBSK, koç Demir’den boşalan koltuğu Ahmet Kandemir ile doldurduğunu açıkladı.

Ege ekibinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Manisa Büyükşehir Belediyespor Basketbol Takımı, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde (BSL) 2023-2024 sezonu için Başantrenörlük görevine tecrübeli isim Ahmet Kandemir’i getirdi.

Potanın Tarzanları, 2023-2024 sezonu için Başantrenörlük görevi için ligimizin tecrübeli antrenörlerinden Ahmet Kandemir ile anlaştı. Tevfik Lav Spor Tesislerinde gerçekleştirilen imza töreninde kendisini yeşil-beyazlı camiaya bağlayan mukaveleye imza attı. İmza töreninde Kulüp Başkanı Bora Çaylan da yer aldı. Çaylan, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün destekleriyle Süper Lig’de ikinci sezonlarında daha da yukarıları hedeflediklerini söyledi.

“Kulübümüz için hayırlı olsun”

Manisa BBSK Başkanı Bora Çaylan, imza töreni sonrasında yaptığı açıklamada, “Süper Lig’deki ilk sezonumuzu zorlu ama güzel bir şekilde tamamladık. Sezon sonu itibarıyla Hakan Demir hocamızın da İran Milli Takımında görev üstlenmesi sonucunda Başantrenörlük görevi için yeni bir arayışa girdik. Ahmet hocamız da bu süreçte Kosova’daki görevini tamamlamıştı. Kendisi zaten basketbol camiasının tanıdığı, bildiği önde gelen isimlerden biriydi. 2-3 gün takımla ilgili istişarelerde bulunduk. En sonunda anlaşmamızı da nihayete erdirdik. Bugün de imzaya dökerek önümüzdeki yıl için Ahmet hocamızla çalışmaya karar verdik. Kulübümüz ve kendisi için hayırlı olsun” dedi.

“Ligi hedeflediğimiz yerde tamamladık”

Çaylan açıklamasının devamında, “Geçen yıl ki hedefimiz gerçekçi olarak ligde tutunmaktı. Küme düşme riski yaşamamaktı. Bunu da Allah’a çok şükür başardık. Ligi hedeflediğimiz yerde tamamladık. Şimdi hedefimizi bir üst noktaya çıkardık. Bu sene hedefimiz play-off bandının içinde yer almak. Play-off bandında da ligin sürpriz, renk veren bir takımı olmayı düşünüyoruz”.

“FİBA’dan Avrupa Kupası davetiyesi gelebilir”

Çaylan açıklamasının son bölümünde ise şu ifadelere yer verdi: “Bunun dışında da ligde bitirdiğimiz sıralamadan dolayı FİBA’dan Avrupa Kupası davetiyesi gelebilir. Bu konu daha netleşmedi. Kısacası orada da ülkemizi, şehrimizi en iyi şekilde temsil etmek için mücadele edeceğiz.”

“Hiçbir sıkıntısı olmayan, basketbolu seven bir şehir Manisa”

Tecrübeli isim Ahmet Kandemir ise imza töreninden sonra yaptığı açıklamada, “Öncelikle geçen sezon Süper Lig’deki ilk sezon olmasına ve sancılı başlamasına rağmen bence hedeflenen yerde bitti. O yüzden Hakan Demir Hocayı ve ekibini tebrik ederim. Sezonu iyi bir yerde tamamladılar. Çünkü, lige ilk çıktığında yeni kulüpler için ilk sezon zor oluyor. Bunu başarıyla atlattıklarını düşünüyorum. Tabi kulübün hedefleri var. Kulüp Başkanımız Bora Çaylan, Genel Menajerimiz Nihat Mala ile kulübün hedeflerini konuştuk. Kulübün hedefleri hem Süper Lig’de kalıcı olmak, daha yukarılara tırmanmak hem de Avrupa seviyesinde başarılar elde etmek. Hiçbir sıkıntısı olmayan, basketbolu seven bir şehir Manisa. Bunların hepsi birleştiği zaman da bu görevi kabul etmek de benim için büyük mutluluk oldu. Burada olmaktan mutluyum. Çok güzel bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum. Öncelikle iyi bir ekip kuracağız. Daha iyi bir takım kuracağız. Kalıcı bir takım kuracağız. Bunların hepsini hep birlikte başaracağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Son topa kadar mücadele eden, maçı bırakmayan bir takım yaratmaya çalışacağız”

Başantrenörlük görevine getirilen Ahmet Kandemir açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi: “Çok mücadeleci bir takım yaratmaya çalışacağız. Kazandığın zaman herkes alkışlıyor. Kaybettiğin zaman da taraftar tarafından alkışlanabilir bir oyun ortaya koyduysanız siz doğru yoldasınız demektir. Bizim de en büyük kriterimiz bu olacak. Son topa kadar mücadele eden, maçı bırakmayan bir takım yaratmaya çalışacağız. Bunun için zamanımız da var. Doğru isimlerle, doğru zamanlarda birleştirip bu takımı yaratabileceğimizi düşünüyorum.”

Ahmet Kandemir kimdir?

Antrenörlük kariyerine Beşiktaş altyapısında başlayan Ahmet Kandemir 1997 yılında Beşiktaş Basketbol A Takımı’nda başantrenörlük görevini üstlendi ve tam beş sezon aralıksız olarak görev yaptı.
2002-2003 sezonunda Pınar Karşıyaka’nın başına geçen Ahmet Kandemir’in ilk İzmir serüveni üç sezon sürdü.
2006-2007 sezonunda Antalya Büyükşehir Belediye Spor’da görev yapan Ahmet Kandemir aranın ardından yeniden Pınar Karşıyaka’ya döndü.
2007-2008 sezonu başında yeniden İzmir ekibinin başına geçen Kandemir, bu sezonda Gary Neal, Sean Marshall ve Quinton Hosley gibi isimleri Avrupa basketboluna kazandırdı.
2008 yazında Mersin Büyükşehir Belediye Spor’un başına geçen Kandemir, iki yıl boyunca görev yaptığı Mersin’de Chris Lofton ve Bo McCalebb gibi iki önemli ismi daha Avrupa basketboluna sundu.
2010-2011 sezonunda yeniden Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne döndü.
2011-2012 sezonuna TBL ekiplerinden İstanbul’da başlayan Kandemir, sezonu ise Konya Selçuk Üniversitesi’nde tamamladı.
2012-2013 sezonunda Kosova’ya transfer olan Ahmet Kandemir, Sigal Pristhina’da görev yaptı.
2013-2014 sezonu başında Beşiktaş’a dönen Ahmet Kandemir, siyah-beyazlı ekipte 1.5 sezon boyunca görev yaptı. 2015-2016 sezonu ortasında Yeşilgiresun Belediye Spor’da göreve başlayarak takımı Basketbol Süper Ligi’ne çıkardı.
2020-2021 sezonunda Beşiktaş’a “Altyapı ve Yeniden Yapılandırma Direktörü” olarak dönen ancak sonrasında başantrenörlük görevini üstlenen Kandemir, sezonu yarı final oynama başarısı göstererek tamamladı.
2.5 sezonun ardından Aralık 2022’de görevinden ayrılan Ahmet Kandemir, sezonu Kosova’ya dönerek Prishtina’da tamamladı.
Ahmet Kandemir, 2023-2024 sezonu öncesinde Manisa Büyükşehir Belediye Spor Kulübümüz ile sözleşme imzaladı.

Kaynak: Manisa BBSK