19 Haziran 2024

Seri Analizi: Fenerbahçe Beko – Anadolu Efes (2023 BSL Yarı Final)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi‘nde yarı final serisinde Fenerbahçe Beko, ev sahibi avantajıyla Anadolu Efes ile karşılaşacak.

3 galibiyet elde edenin adını finale yazdıracağı zorlu serinin kritik faktörlerini gelin birlikte mercek altına alalım. Keyifli okumalar.

Guard Savunması

Sarı lacivertliler bu sezon genele baktığımızda Efes’den daha verimli ve daha istikrarlı bir performans ortaya koydular. Eksilerine baktığımızda en çok öne çıkan konu guard savunması diyebiliriz… Koç Obradovic’den bu yana gelen hastalığın temel nedeni koçlar ya da oyuncular değil, adam değişme savunmasının zaafı! Her topu değişerek savunmaya çalışan koç Itoudis’in sisteminde Micic, Larkin, Bryant, Beaubois (hatta guard olmasa da Clyburn’ü de ekleyebiliriz) gibi isimler sürekli potaya atak eden yapıda oldukları için yine savunmayı çok zorlayacaklardır. Formda Pierre ve Hayes-Davis ile beraber her pozisyonu adam değişerek rahatlıkla savunacaklardır. Calathes de savunma konusunda etkili bir isim, Wilbekin’in de ritmini bulmasıyla guard rotasyonları güçlendi. Artık Efes’in de savunmada dikkatli olması gerekecek fakat serinin kaderini belirleyecek asıl noktalardan birisi Fenerbahçe’nin guard savunması olacak. Micic-Larkin ikilisinin özellikle yarı sahada tempoyu dikte etmesine izin verirse sarı lacivertliler Efes istediğini alır. Dolayısıyla iki takım adına da belirleyici olacak bu faktör; Efes adına hücumda, Fenerbahçe adına ise savunmada!

Motley vs Zizic

Motley bu sezonki performansı ile Avrupa’da elit uzunların arasına girdi. Ancak en büyük zaafının geleneksel uzunlara karşı pota altında yaşadığı birebir savunma yumuşaklığı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu alanda yumuşak olduğu gibi zamanlama hatası ve tecrübe eksikliği ile beraber erken faul problemi yaşayan da bir isim. Atletik özellikleri, hücum ribaundu tehditi ve ikili oyun bitirişleri ile Efes uzunlarını savunmada zorlayacaktır kuşkusuz fakat bu artıları kullanabilmek için kendisini faul probleminden koruması gerekecek. Bu yolda da canını en çok sıkacak isim kuşkusuz Zizic olacak. Sezonun bu kritik döneminde ritmini yeniden bulmayı başaran Hırvat uzun, güçlü fiziği ve boyalı alandaki etkinliği ile Motley’i üzebilecek isimlerden birisi. Ayakları onun kadar çabuk olmasa da pozisyon bilgisi, fiziksel temastan kaçmaması ve Motley’e göre kalın olmasıyla ters gelebilecek bir isim. Bu eşleşmede kimin rakibin dezavantajlarını ve zaaflarını daha verimli işleyeceği belirleyici olacaktır.

Hücum Ribaundları

Euroleague’in aksine sarı lacivertliler BSL’de hücum ribaundları konusunda gayet iyi durumdalar. Ortalama 9.8 ribaund ile bu alanda ligin en iyi 3. takımı konumundalar. Diğer taraftan 7.8 ortalama ile rakiplerine en az hücum ribaundu veren takım konumundalar. Takımın hücum ribaundu konusundaki en güvendiği isim ise Motley (2.7) ve tabiki Pierre ile Hayes-Davis ikilisi.

Efes ise rakibinin aksine hücum ribaundları anlamında ligin en kötü takımı konumunda, rakip pota altında maç başına sadece 6.9 ribaund toplayabiliyor. Diğer yandan rakiplere de en çok hücum ribaundu veren takım konumundalar, 9.6 hücum ribaundu veriyorlar… Ligde Euroleague gibi tüm yabancıları kullanamadıkları için genelde uzun rotasyonları dar kalıyor. Zizic (2.8), Dunston (2.1) ve Pleiss (1.8) takımın hücum ribaundları konusunda öne çıkan isimler konumundalar.