12 Temmuz 2024

RESMİ: Olympiakos, Evans ile Anlaştığını Açıkladı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Olympiakos, guard rotasyonunu güçlendirdi.

Yunanistan Ligi ekibi, geçen sezon Zalgiris Kaunas’da izlediğimiz Keenan Evans ile 3 yıllık kontrat imzaladığını duyurdu.

Amerikalı guard, bir önceki sezon geçirdiği zor bir sakatlıktan çok iyi dönmüş ve 2023-24 sezonuna da etkili bir başlangıç yapmıştı. Euroleague sahnesinde 34 maçta ortalama 27.9 dakika süre alırken 17.3 sayı, yüzde 43.5 üçlük, 2.8 ribaund, 3.9 asist, 18.3 vp ile katkı vermişti.

Ancak yıldız guard LKL’deki play-off karşılaşmasında (26 Mayıs 2024) tendon sakatlığı geçirmiş ve sezonu kapatmak zorunda kalmıştı ki bu sakatlığın çok ciddi olduğu minimum 6-8 ay sahalardan uzak kalacağı biliniyor. Hatta uzmanlara göre rehabilitasyon sürecine sahalara dönmesi 12 hatta 18 aya kadar çıkabilir… Olympiakos bir önceki sakatlıktan güçlü dönen Evans’a güvendi ve uzun süreli bir kontrat imzaladı.

OYUNCU ANALİZİ:

Evans, her ne kadar skorer özellikleri ile ön plana çıksa da aslında hücumda komple özellikleri olan, modern oyun kurucu tanımına uyan bir isim. Avrupa basketbolunun en önemli faktörlerinden biri olan ikili oyunları iyi yöneten, skor tehditi kadar pas tehditi, saha görüşü ve organizasyon becerleri de ortalama üstü seviyede olan bir guard. Bir çok Amerikalı guard gibi o da birebirler konusunda çok etkili, yüksek top tekniği sürati, deliciliği atletizmi artı patlayıcılığı ile izolasyon oyunlarında topu rahatlıkla emanet edebileceğiniz bir isim. Bunun yanında yine Amerikan basketbolunun içinde yetişmesinden dolayı tempoyu seven, olabildiğince takımını da koşturup basketbolu tam sahada oynamak isteyen bir oyuncu. Şutlarını çok geliştirdi artık istikrarlı ve güvenilir bir üçlük tehditi olduğunu söyleyebiliriz ki dribbling üstü üçlük tehditi de olması önemli.

Gelelim savunmadaki durumuna. Öncelikle ikili oyunlarda henüz beklenen seviyede değil, Avrupa basketbolundaki öğrenme süreci devam ediyor. Hem perdelere takılabiliyor hem de ne zaman perdelerinde altından geçip ne zaman üstünde kalması gerektiğine karar veremiyor. Savunmacısıyla gerekli fiziksel kontağı kuramadığı gibi onlara fazla alan tanıyor. Aslında fiziksel artıları ve çabuk ayakları ile iyi bir savunmacı olmak için gerekli her artıya sahip ama pozisyon bilgisi, konsantrasyon ve oyun okuma konularını geliştirmesi gerekiyor. Diğer taraftan top çalma konusunda ve pas aralarını takip etme anlamında iyi bir oyuncu.

Maccabi’de Wilbekin’in gölgesinde geçirdiği sezonun ardından Zalgiris’de “Birinci Adam” rolünü aldığında ne kadar verimli ve etkili olduğunu gördük ki bu performansını sakatlıktan döndüğü 2023-24 sezonunda da net olarak devam ettirmişti Euroleagu’in elit guardları arasına girmişti. Onun saf bir oyun kurucu olmadığını, skor yönünün ağır bastığını biliyoruz. Ama zaten koç Bartzokas’ın da asıl istediği topla kendi skorunu yaratabilen, Walkup’ın yanında bitirici rolünü üstlenebilecek bir isim aynı zamanda. Bu nedenle de sağlığına kavuştuğu zaman Olympiakos hücumlarına seviye atlatabilecek nitelikte bir oyuncu olacaktır. Tabi bu zorlu rehabilitasyon sürecini (en az 6 ay) nasıl atlatacağı, yani parkelere nasıl döneceği de çok önemli olacak.