23 Mart 2023

Maç Önİzlemesi: Cazoo Baskonia – Anadolu Efes

Turkish Airlines Euroleague 21. hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, İspanya’da Cazoo Baskonia‘ya konuk olacak.

27 Ocak Cuma günü saat 22:30’da Buesa Arena’da oynanacak karşılaşmayı basketbolseverler S Sport ekranında canlı olarak izleyebilecekler. Gelin her zaman olduğu gibi Anadolu Efes‘in karşılaşmasının önizlemesini birlikte hazırlayalım. Keyifli okumalar.

Tempo Tempo Tempo

Baskonia ligin tempoyu en çok seven takımlarından birisi ki özellikle burada evlerinde taraftar desteğini ve atmosferi de iyi kullanarak tam sahada çok etkili olabiliyorlar. Maç başına 84.1 sayı üretiyorlar ve bunların büyük bir çoğunluğu hızlı hücumlardan ya da geçiş hücumlarında tepeden erken oynadıkları ikili oyunlardan geliyor. Efes de tempoyu seven bir takım ve dolayısıyla tam sahada rakibi ile beraber koşarak cevap verebilecek durumda. İki takımın da tempoyu forse edeceğini, birbirlerine savunmada çözüm üretmekte zorlanacağını düşünüyorum. Dolayısıyla temsilcimizin hücum odaklı geçmesi beklenen bu maçta Larkin, Micic, Clyburn üçlüsünü aynı anda verimli kullanıp geçiş hücumlarındaki erken birebirlerde bir adım önde olması gerekecek. Ortalama 82 sayı bulan temsilcimiz için 80 bareminin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ki Sinan Erdem’de 14 Aralık’da oynanan ilk yarı mücadelesinde de rakibe teslim olurken 78 sayıda kalmışlar, hücumda istenen verimlilik seviyesine çıkamamışlardı çünkü tempoyu istedikleri gibi dikte edememişlerdi…

Asist-Top Kaybı Oranı

Baskonia ligin en çok sayı üreten 2. takımı ve bunu yaparken de maç başına 18.9 asist (4. sıra) yapıp sadece ama ama sadece 11.2 top kaybı (2. sıra) ortalaması ile oynuyorlar. Dolayısıyla tempolu oynamalarına rağmen bir düzen takımı olduklarını, hücumda pas trafiğinin onlar adına çok önemli olduğunu belirtelim. Özellikle Henry’den faydalanamayacak olmalarıyla Thompson’ın omuzlarına organizasyon konusunda ciddi yük binecektir. Bizim bu durumu Micic ve Larkin ile iyi değerlendirip hem savunmada Thompson’ı yıpratarak onların hücum düzenlerini bozmamız, top kayıplarına zorlayıp, asistler üzerinden değil birebirler üzerinde üretmelerine yönlendirmemiz önemli olacak. Diğer taraftan biz de artık Larkin’in tam olarak sağlığına kavuşması ile Clyburn’ün de yeniden ritim bulmasını sağlayıp hücumda Bermuda Şeytan Üçgeni’ni lafta değil gerçekten ortaya koymalıyız. Hücum anlamında yüek verimle oynamamız gereken bu maçta top kayıplarını maksimum 10 ve asistleri ise 15 bareminin üstünde tutmamız galibiyet yolunda kritik faktörden biri olacak.

Savunma Ribaundları

Efes bu alanda ligin en iyi 2. takımı, ortalama 25.1 savunma ribaundu alıyor temsilcimiz. Temponun bu kadar belirleyici olacağı bir maçta da savunma ribaundları elbette galibiyetin reçetesinde yer alan önemli faktörlerden biri olacak. Singleton’ın da takıma dahil olmasıyla ribaundlarda artık çok daha etkili bir takım olduğumuz net. Baskonia ise genel anlamda ribaundlar konusunda ligin orta halli takımlarından birisi. Buradaki üstünlüğümüzü sadece Singleton ve diğer uzunlarla değil Micic ve Clyburn gibi arka alan oyuncularımızla da ortaya koymalıyız. Özellikle Clyburn’ün kendi potamızda alacağı net ribaundlar sonrası bulacağı hızlı hücum sayıları onların dengesini bozacaktır. Her ne kadar tempoyu ve açık alan basketbolunu seven bir takım olsalar da iş geriye koşmaya gelince zaafları da ortaya çıkabiliyor. Onları kendi silahları ile vurmamız için işe savunma ribaundları ile başlamamız gerekiyor.