26 Mayıs 2024

Pitino’dan El Bombası Açıklaması!

Ricky Pitino, Panathinaikos‘un başında Turkish Airlines Euroleague‘de yaşadığı tecrübeler hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

NBA Şöhretler Müzesi’nin bir üyesi de olan Pitino, ülkesinde katıldığı bir podcastte Euroleague’deki tecrübeleri hakkında konuştu. Tecrübeli koç elbette özellikle Olympiakos rekabeti hakkında ifadeler kullandı.

Pitino’nun Panathinaikos sahibi Dimitris Giannakopoulos hakkında söyledikleri ise şu şekildeydi:

İlk teklif geldiğinde eşim bana Avrupa’ya gitmem gerektiğini çünkü basketbolun benim DNA’mın bir parçası olduğumu söylemişti. Daha sonra Noel günü uyandı ve bana Avrupa’ya gidemeyeceğimi söyledi. Neden diye sorduğumda ‘Takımın sahibini [Giannakopoulos] Google’da arattım. Kazandıkları bir maçtan sonra hakem odasına girip onları anneleri, çocukları ve kız kardeşleriyle tehdit etmiş. Hakemlere Yunanistan’dan sağ çıkamayacaklarını söylemiş.’

Aslına bakacak olursanız Giannakopoulos gayet iyi birisi. Basketbol dışında çok sakin ve sessiz. Ancak maçlar esnasında amcasıyla beraber adeta çılgına dönüyorlar. Günde beş sigara içerdi. 40’lı yaşlarının ortasında ama iyi birisi olduğunu söyleyebilirim. Takımı zarar etmesine rağmen çok seviyor. Onunla iyi bir ilişkimiz vardı, aramızdaki iyi ilişki hala devam ediyor.

Eurohoops

Pitino daha sonra Mart ayında Olympiacos ile Panathinaikos arasında EuroLeague’de oynanan derbi hakkında konuştu. Giannakopoulos maçı izlemek için Barış ve Dostluk Spor Salonu’na gitmiş ancak polisin tavsiyesi üzerine devre arasında salondan ayrılmıştı. Pitino’nun söylediğine göre Giannakopoulos’un salondan ayrılmasının sebebi bir taraftarın onu el bombasıyla tehdit etmesiydi.

Buradaki bütün rekabetler, Duke – Carolina olmak üzere Olympiacos – Panathinaikos’un yanında Kilise Ligi maçı gibi kalır. En önemli fark olarak şunu söylemem gerekir, benchimizin arkasındaki kulübe kurşun geçirmezdi. Sahanın etrafında ağ geriliydi, bu şekilde holiganlar sahaya yabancı maddeler atamıyordu. Bu yıl Panathinaikos ile Olympiacos‘un oynadığı maçta takım sahibi Giannakopoulos, bir holigan elindeki el bombasıyla onu tehdit ettiği için salondan ayrılmak zorunda kaldı. Bu yüzden Giannakopoulos, devre arasında salondan ayrıldı. Biz salona girerken etrafımızda 100’e yakın kalkanlı polis vardı.

Neyse ki Olympiacos’lular beni seviyordu. Bazı Panathinaikos’lulara merhaba bile demiyorlardı. Sanırım ben milli takımı da çalıştırdığım için benimle bir sorunları yoktu.

Eurohoops

Pitino genel olarak Yunanistan’daki koçluk yaptığı dönem hakkında “harika bir tecrübe” dedi ve daha önce Yunanistan’ın kendisi için bir ütopya olduğunu dile getirdi. “Size bir şeyler öğretecek bir tecrübe yaşamak gerçekten çok eğlenceli. Sadece ziyaret ettiğim gördüğüm yerlerden dolayı bunu söylemiyorum. Obradovic, Real Madrid‘in koçu gibi isimlere karşı çalışmak da çok güzeldi. Messina’yı zaten daha önceden biliyordum.”