26 Mayıs 2024

Orhun Ene, Yeni Sezon Planları Hakkında Açıklama Yaptı

Tofaş ile yeni sezon için kontrat yenileyen başarılı koç Orhun Ene, Tivibu Spor’a konuk olduğu yayında kulübün gelecek sezonki planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Gelecek sezona Tofaş olarak daha düşük bir bütçeyle başlamak zorunda olduklarını dile getiren tecrübeli koç, bu durumda yabancılardan sadece Sammy Mejia’yı kadroda tutabileceklerini belirtti:

Geçen sezona göre bu yaz bütçemiz %50’a yakın bir düzeyde düşecek. Özellikle de net oyuncu maaşları bakımından. Tabii bu ciddi bir azalma ama bizim zaten iki yıldır sürekli azalan bir bütçemiz var. Türkiye’de sürdürülebilir bir kulüp yapısı yaratmak için bir şekilde gelirlerle birlikte giderlerin dengelenmesi lazım. Çok kurumsal bir yapı olan TOFAŞ için de bu olmazsa olmaz şeylerden biri. Dolayısıyla mecburen de olsa bu bütçenin aşağıya çekilmesine adapte olacağız.

Barış Ermiş bizim için çok değerli bir oyuncu. Burada çok emek verdi. Benim kişisel anlamda da yakından tanıdığım için sadece oyunculuğu değil, kişilik olarak da bu organizasyona kattıkları müthişti. Kendisi bir karar aldı ve buna ben saygı duyuyorum. Genç oyuncu yetiştirmek için bu kadar mücadele ediyoruz, inşallah bir gün bu kulüp de Barış Ermiş gibi bir oyuncu yetiştirir. Yaşı ne olursa olsun Barış Ermiş gibi bir oyuncu bu organizasyona büyük bir değer katıyor.

Geçtiğimiz sezon kadroda olan oyuncularımız çok değerlendi. EuroCup’ın yabancı beşinde iki tane bizden oyuncu var. Onların şu anda Avrupa piyasasındaki talipleri çok ve bizim de onlara bu paraları verme şansımız yok. Onları tutmamız biraz zor. Sammy Mejia’nın çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Onun için bir sezon daha biz de kalıp oynamak isterse bizim için sahadaki performansı hem de liderliği çok fark yaratacaktır. Özellikle düşük bütçeli bu zor sezonda… Onun hala basketbol oynamamasının sebepleri arasında para son sıralarda geliyor. Kültürel anlamda bu ülkeyi çok seviyor, basketbolu çok seviyor, kulübü çok seviyor. Eğer bir sezon daha oynamak isterse bu bizi çok mutlu edecek. Onun dışında yabancılarda daha düşük bütçeli oyunculara bakıyoruz.

Muhsin bizim için çok önemli fakat onunda kontratında gidebilmesi için bir madde var. Eğer o da takımda kalırsa Berk ve Berkan’la birlikte bizim için çok önemli olacak. Muhsin’i kaybetmek istemeyiz. Gelecek sezon onun çok daha iyi oynayacağını düşünüyorum. Fakat neticede de oyunculara iyi teklifler aldıkları zaman onların kararlarına saygı duymamız gerekir.

Tivibu Spor

Koç Ene, geçen yaz da bir çok EuroCup takımına göre çok daha mütevazi bir bütçeyle yola çıkmış ve doğru transferlerle son 8 arasına giren bir ekip oluşturmayı başarmıştı. Bu sezon da piyasadaki potansiyelli ve uygun rakamlı oyuncuları bulup iyi bir kadro kuracağını, Şampiyonlar Ligi’nde de son 8 takım arasına kalabileceklerini düşünüyorum. Ama kendisinin de belirttiği gibi artık bu daralan piyasada yerli oyuncuların durumu ve hangilerinin takımda kalacağı çok kritik olacak.