29 Eylül 2023
Blog / NBA

NBA ve NBPA Sezon İçi Turnuvasının Detaylarını Görüşüyor

NBA yönetimi, 82 maçlık normal sezonda maçları daha rekabetçi hale getirmek için 2020 sezonunda bu yana formatta çeşitli değişikliklere gitti. Önümüzdeki sezondan sonra sezon için mini turnuvalar oynatmayı planlayan NBA, bu doğrultuda oyuncular birliği (NBPA) ile görüşmelerini sürdürüyor.

82 maçlık normal sezonda özellikle back to back karşılaşmalarda yıldızların dinlendirilmesi maç kalitesi ve rekabeti kötü etkiliyor. Ancak 2020 sezonunda getirilen play-in turnuvası formatının ligin rekabet seviyesini yukarı çektiği de ayrı bir gerçek.

Bu doğrultuda adımlar atmayı sürdüren NBA yönetimi, 2023-24 sezonundan itibaren sezon içi turnuvası oynatmayı planlıyor.

The Athletic’ten Shams Charania’nın raporuna göre, turnuva tek maçlık eleme sistemi üzerinden oynanacak ve takımların yapacağı maçlar, final müsabakası haricinde 82 maçlık fikstür içinde değerlendirilecek.

İlgili haberde kasım ayında turnuvanın başlaması ve en iyi dereceyi elde eden 8 takımın aralık ayında kendi arasında mini bir turnuva oynaması planlanıyor.

Konuyla ilgili olarak NBA yönetimi ve NBPA istişare etmeyi sürdürür1ken, sezon için turnuvası dahilinde şampiyon olan takıma çeşitli ödüller verilmesi de gündemde.