18 Nisan 2024

Mario Hezonja: “Real Madrid Çok Farklı Bir Kulüp”

Geçtiğimiz sezon Unics Kazan ile yarım kalan Turkish Airlines EuroLeague macerasının ardından yaz döneminde İspanya Liga Endesa’nın güç merkezi Real Madrid’e katılan Hırvat kanat Mario Hezonja, Mundo Deportivo’ya açıklamalarda bulundu.

Bu yaz milli takım ile FIBA Dünya Kupası Elemeleri ve EuroBasket’te hüsran yaşayan Hırvat yıldız, yaşadığı yoğun mesai yüzünden Real Madrid ile hazırlık kampının bir bölümünü kaçırdığı için mutsuz olsa da eflatun beyazlılarda başarılı olacağına inanıyor.

“Milli takımla çok zorlu bir yazdan geliyorum. Üstelik Real’in eğitim kampına geç kaldım. Sorun değil çünkü hazırlandım ama yeni bir koç, yeni takım arkadaşları ve yeni bir sistem buldum.  Yine de ilk seferim. Zamanla olmak istediğim yere geleceğim.”

Real Madird’e transfer olduğu için çok mutlu olduğunu ifade eden eski NBA yıldızı, kulübün kazanma kültürünün şu ana kadar formasını giydiği diğer takımlara kıyasla çok yüksek bir noktada olduğundan bahsetti.

“Üzerimde baskı yok, sadece ben ve ekibimin neler yapabileceğini biliyorum. Madrid harika bir kulüp, Avrupa’da tüm zamanların en iyisi. En çok sevdiğim şey, hepimizin aynı tarafta olması ve kazanmak istiyoruz. Bir oyuncu olarak bu kazanma zihniyeti beni mutlu ediyor. Çalışması daha kolay. Bu şekilde gitmek istediğimiz yere varıyoruz.”

“Madrid çok farklı. Kulüpteki herkes tek amacı kazanmak olan aynı fikirde. Futbol organizasyonu, ikametgah ve tesisler… Bu, NBA’de bile hiç görmediğim bir şey. Bence olgunluğumdan dolayı en iyi anım. 20 yaşındaki bir adama kazanmak için çok şey yapması gerektiğini açıklamak çok zor. Birçok sezondan sonra, NBA’den Avrupa’ya döndükten sonra, UNICS ve Panathinaikos’ta çok şey öğrendim. Herkes şu an bulunduğum noktaya gelmemde bana yardımcı oldu.”

basketnews

Mario Hezonja 2019 yazında NBA macerasını noktalayarak Yunan devi Panathinaikos’a imza attı. Yoncalar’da geçirdiği ilk sezonda beklentilerin altında kalan Hırvat kanat, geçen yaz ise Unics Kazan’da Velimir Perasovic yönetiminde Avrupa’daki en verimli sezonunu geçirmişti.