23 Mart 2023

Paul Pierce, Lakers’in Bu Sezon Başarılı Olacağına İnanmıyor

Los Angeles Lakers, 2019-20 sezonunda Orlando bubble’ında şampiyon olduktan sonra son iki sezon yaşanan sakatlıklar ve kötü takım kimyası yüzünden beklentilerin çok altında kaldı. 2020-21 sezonunun play-off ilk turunda Phoenix Suns’a 4-2 elenen Lakers, geçtiğimiz sezonsa batıyı 11. sırada noktalayabildi.

2022-23 sezonuna yeni bir koç ve kağıt üzerinde ciddi eksiklere sahip fakat daha atletik bir kadroyla girmeye hazırlanan Lakers hakkında Boston Celtics’in efsane oyuncularından Paul Pierce, Kevin Garnett ile katıldığı Showtime Basketball Podcastinde kötü bir kehanette bulundu.

Pierce, Lakers’in önümüzdeki sezon Darvin Ham yönetiminde Batı Konferansı’nda ilk sekizde yer alamayacağını ileri sürerken, gerekçelerini şöyle açıkladı:

“LeBron James bir yıl daha yaşlandı. Evet geçen sezon maç başına ortalama 30 sayı buluyordu ama bunun daha ne kadar devam ettireceği muamma. 37-38 yaşındayken bu kadar yükün altından kalkmasını bekleyemezsiniz. Sağlıklı kalması oldukça zor. Takımı taşıyacak yan parçalar ortada yok. Rol oyuncuları belirsiz. Doğrusunu isterseniz onları gerçekçi bir play-off adayı olarak görmüyorum.”

Lakers hazırlık döneminde ilk maçında Sacramento Kings karşısında evinde 75-105 kaybederken, yan parçalar ve rol oyuncuları Paul Pierce’in kehanetini doğrular nitelikte bir performans ortaya koydu. Tek bir maç üzerinde tüm bir sezonu değerlendirmek haksızlık olsa da Lakers’in başarılı olabilmesi için iki süper yıldızı Anthony Davis ve LeBron James’in normal sezonda 60 maç barajını aşması gerekecek.

Son iki sezonda Anthony Davis yaşadığı sakatlıklar yüzünden 40 maçın üzerine çıkamadı. LeBron James ise 20 yıllık NBA kariyerinde son iki sezonda yaşadığı sakatlıklar yüzünden normalde hiç olmadığı kadar çok maç kaçırdı.