23 Mart 2023

Robert Sarver’ın Phoenix Suns’ın Satışından Rekor Gelir Elde Etmesi Bekleniyor

Çalışanlarına karşı ırkçı ve cinsiyetçi tabirler kullanmaktan dolayı hakkında açılan soruşturmada suçlu bulunan ve geçtiğimiz günlerde Phoenix Suns‘ı satışa çıkaran Robert Sarver’ın bu satıştan rekor gelir elde etmesi bekleniyor.

ESPN’in haberine göre, Suns’ın satışı gerçekleşirse, bu bir NBA takımı için ödenecek en büyük ücret olacak.

Joe Tsai, Brooklyn Nets’i 2019’da 2.35 milyar dolara NBA rekoru karşılığında satın aldı. Bu satıştan önce Tilman Fertitta, 2017’de Houston Rockets’ı 2.2 milyar dolara, Steve Ballmer ise LA Clippers’ı 2014’te 2 milyar dolara satın almıştı.

Potansiyel bir rekor teklifinde rol oynayan faktörler, Suns’ın sıcak iklimi ve Los Angeles, Las Vegas ve Körfez Bölgesi’ne yakınlığı, ayrıca takımın yeni antrenman tesisi ve yenilenmiş arenası olabilir. Ek faktörler arasında NBA’in yeni bir televizyon hakları anlaşması ve ufukta CBA, ayrıca NBA’nin genç ve büyüyen küresel izleyicisi ve Seattle ve Las Vegas’taki yeni genişleme gibi faktörler yer alıyor.

Sarver, ESPN’e doğrulanan duruma yakın bir kaynak olan satışı denetlemek için yatırım bankası Moelis & Company’yi seçti. Moelis, Chelsea Futbol Kulübü’nün Mayıs 2022’de Todd Boehly ve Clearlake Capital liderliğindeki ve takımı 5.3 milyar dolara satın alan bir konsorsiyuma satışında mali danışman olarak görev yaptı.