22 Mayıs 2024

Maç Önİzlemesi: LDLC Asvel Villeurbanne – Fenerbahçe Beko

Turkish Airlines Euroleague 24. hafta mücadelesinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Fransa’da LDLC Asvel Villeurbanne ile karşılaşacak.

30 Ocak Salı günü saat 22:00’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler S Sport ekranlarında canlı olarak izleyebilecekler. Karşılaşma öncesi temsilcimiz 14-9 ile 5. sırada yer alırken, Fransız ekibi ise 5-18 ile 18. ve son sırada konumlandı.

Gelin her zaman olduğu gibi Fenerbahçe Beko‘yu galibiyete taşıyacak reçeteyi birlikte hazırlayalım. Keyifli okumalar.

Hücum Ribaundlarına Dikkat

Asvel ligin en kötü hücum eden takımlarından birisi. Özellikle tempo yapamadıklarında yarı sahada çok zorlanıyorlar ve onları ayakta tutan konulardan birinin hücum ribaundları olduğunu biliyoruz. Bu sayede buldukları ikinci şans sayıları kısır kaldıkları anlarda onlara ilaç gibi geliyor çoğu zaman. Dev uzun Fall bu alanda olağan şüpheli konumunda. Ayrıca eski Fenerbahçeli Lauvergne (oynarsa, durumu belirsiz) ve tecrübeli forvet Thomas da dikkat edilmesi gereken isimler arasında yer alıyorlar. 4-5 numaralarımızın mutlaka alanlarında bulunan rakip oyuncuları box-out etmeleri, direkt topa hamle yapmamaları gerekiyor. Sonuçta aldığımız her net savunma ribaundu aynı zaman da bizim de hızlı hücum şansımızı arttıracak.

Lee Faktörü

Takımın iki önemli skor opsiyonu De Colo ile Cabarrot yokken öne çıkan isim Paris Lee oldu. Solak guard, sürati, deliciliği ve dış şutlarda yakaladığı istikrarla koç Poupet’in hücumda en güvendiği isme dönüşmüş durumda ki son dönemde de kendisine verilen süre ve sorumluğunun karşılığını sürdürülebilir istatistiklerle desteklemiş durumda. Temsilcimizin guard savunmasında, özellikle potaya atak eden guardlara karşı sorun yaşadığını düşünürsek bu akşam Lee’nin karşısında birebirde veya ikili oyunlardaki adam değişmelerde ne kadar sağlam duracağımız belirleyici olabilir.

Top Paylaşımı ve Üçlükler

İşin organizasyon kısmında Madar’ın henüz tecrübesiz olmasının ve saha görüşü yeteneklerinin elit seviyede olmamasının etkisiyle yetersiz kalabileceğini biliyorduk. Bu noktada takımın imdadına Calathes yetişti. Yunan guard liderliğinde daha akıcı, daha çok pas dönen, daha verimli hücumlar izledik. Bu maçta da özellikle yarı saha basketbolunda onun pasör özelliklerine ve saha görüşüne ihtiyacımız olacak. Ayrıca tempo kontrolü konusunda da koç Saras’ın en güvendiği isim konumunda. Wilbekin’in de son dönemde bitirici rolünde ne kadar verimli oynadığını düşünürsek Calathes’in sahada organizasyon yükünü çekmesi onun da etkinliği açısından bir kat daha fazla önem taşıyor. Böylelikle ceza şutörlerini daha rahat bulabiliriz ve daha fazla doğru şut, daha yüksek yüzdeli isabetler çıkarabiliriz. Nitekim Asvel gibi yay gerisinden sadece yüzde 33.2 ile oynayan, ligin en kötü takımı karşısında bizim yay gerisinden kendi üretim standartlarımıza (yüzde 38.1) ulaşmamız zaten maçta direkt olarak bir adım öne geçmemizi sağlayacaktır.