22 Mayıs 2024

Rakibimizi Tanıyalım: Beşiktaş Emlakjet – Paris Basketball

BKT EuroCup A grubu 17. hafta mücadelesinde temsilcimiz Beşiktaş Emlakjet Akatlar’da Paris Basketball‘u konuk ediyor.

30 Ocak Salı günü saat 20:00’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler TRT Spor Yıldız ekranlarından canlı olarak izleyebilecekler. Temsilcimiz 9 galibiyet, 7 mağlubiyetle 5. sırada yer alırken, Paris ise 15-1 ile liderliği ve direkt çeyrek final biletini garantilemiş durumda.

Gelin birlikte rakibimizi biraz daha yakından tanıyalım, keyifli okumalar.

Kadro Derinliği

Guard: TJ Shorts, Nadir Hifi, Sebastian Herrera, Mehdy Ngouama
Forvet: Collin Malcolm, Tyson Ward, Mikael Jantunen, Bandja Sy, Jean Noba, Guthier Denis, Justin Simon
Pivot: Michael Kessns, Leon Kratzer, Enzo Shahrvin, Maxim Logue

Koç: Tuomas Ilsalo

Dikkat Edilmesi Gereken İsimler

Geçen sezon BCL’de şampiyon olmayı başaran Bonn takımı adeta buraya, Fransa’nın başkentine ışınladılar! Koç Ilsalo ile beraber gelen en önemli isim de kuşkusuz geçen sezon MVP ödüllerini toplayan TJ Shorts oldu. Solak guard, EuroCup’da da kaldığı yerden devam ediyor ve takımın lideri, en güvendiği skor opsiyonu yine. Ortalama 26 dakika süre alan Shorts, sadece yüzde 18.6 ile üçlük atmasına rağmen 17.4 sayı, 2.9 ribaund, 7.4 asit, 21.8 verimlilik puanı ile parlıyor.

Henüz 21 yaşında olan Cezayir asıllı Fransız guard Nadir Hifi, nefis bir sezon geçiriyor. Genç guard 17.1 sayı ortalamalası ile takımın en güvendiği isimlerden birisi ve bunu kenardan gelerek yapıyor, 16 maçın tamamına benchte başladığını belirtelim. Buna rağmen ortalama 23 dakika sahada kalan Hifi, istatistiklerine de 1.6 ribaund, 2.6 asist eklemiş durumda. Özetle Shorts kenara geldiğinde de takım lidersiz kalmıyor.

Galibiyetin Anahtarı: Kısalara Baskı

Koç Ilsalo’nun yönetimindeki Paris’in sisteminde kısaların önemli çok fazla. Müthiş bir hücum takımı olduklarını belirtelim, ortalama 98.4 sayı atıyorlar ve bu sayıların 60.3’lük kısmı arka alanda yer alan oyunculardan geliyor! Dolayısıyla 1-2 numaralı pozisyonlara yapacağımız baskı hem onların skor gücünü azaltacak hem de maç başına 19.8 asist yapan, makine düzenindeki pas trafiğine çomak sokmuş olacağız.

Bu alanda olağan şüpheliler Mathews, Needham, Berk ve Allman olacak kuşkusuz. Özellikle Needham’ın faul problemine girmemesi, savunmada da çok yorulacak olan Mathews’un hücumdaki rolünü Mitchell’ın zaman zaman üstlenmesi bu baskıyı daha kurmamızı sağlayacak. Shorts, Hifi, Malcolm üçlüsünün üretkenliklerini hatrı sayılır şekilde aşağıda çekemezsek bu zor rakibi devirebilmemiz pek mümkün görünmüyor…