26 Şubat 2024

Koç Can, Pana Zaferini Değerlendirdi

Turkish Airlines Euroleague 12. hafta mücadelesinde 7 eksiği bulunan ve Erkan’ı da maçın içinde kaybeden (2.çeyrekte köprücük kemiği kırıldı) temsilcimiz Anadolu Efes konuk ettiği koç Ataman yönetimindeki Panathinaikos’u 71-68’lik skorla kaybetmeyi başardı.

Anadolu Efes‘in genç koçu Erdem Can galibiyet sonrası açıklamalarda bulundu:

Herkese iyi akşamlar. Öncelikle oyuncularımızı kutlarım, bugün müthiş bir karakter örneği sergilediler. Tam anlamıyla bir karakter galibiyeti oldu. Eksiklerimize rağmen şampiyonluk hedefi olan, EuroLeague’in en yüksek bütçeli takımlarından birine karşı kazanmayı başardık. Böylesine zorlu bir takıma karşı oyuncularım inanılmaz bir karakter ortaya koydular. Maç boyunca çok konsantreydik, harika mücadele ettik. Ribaund konusuna ilk günden beri vurgu yapıyoruz, bugün rakibimize karşı ribaund mücadelesini kazanmayı başardık. Ribaundlarda geri kalmamız kaybettiğimiz maçlarda çok büyük rol oynuyordu, özellikle de deplasman maçlarında. Ayrıca bugün çok üzgünüm çünkü Erkan Yılmaz’ın omzunda kırık meydana geldi, Erkan takımımız için çok önemli bir oyuncu. Onun gibi bir Türk oyuncunun EuroLeague seviyesinde sorumluluk alıp karakter koyduğunu görmek beni çok gururlandırıyor. Erkan’ın sakatlığından dolayı üzgünüm. Ayrıca diğer Türk oyuncularımız Erten ve Ercan da bugün çok iyi katkı verdiler. Yine de günün sonunda sadece bir galibiyet aldık, bundan sonra her geçen gün daha iyiye gitmeye çalışacağız.

Bugün maçın geneline savunmamızı ve ribaund konusundaki ısrarımızı yayabildik. Bu anlamda rakibimizden yaklaşık 15 kez daha fazla hücum etmiş durumdayız. Dolayısıyla biz eğer bugün 5/29 gibi düşük bir üçlük yüzdesiyle oynamak yerine boş atışları sokabilmiş olsaydık maçı çok daha erken koparabilirdik. Bizim bu sezon kaybettiğimiz maçlardaki en büyük sorunumuz son bölümlerde boyalı alanda ve ribaundlarda kırılmamız oluyordu. Bugün ribaundlarda bu kadar üstün olunca sayı farkını elimizde tutabildik, hal böyle olunca daha sık rotasyon yapabildik. Dolayısıyla maçın sonunda diri kaldık, hücumda ve savunmada doğru kararları verdik ve önemli bir galibiyet aldık.

Biz koçlar olarak rakiplerimize çalışıyoruz. Çalıştığımız zaman kritik anlarda ne tür hamle yapabileceklerine hazır olabiliyoruz. Dolayısıyla son bölümü Kostas Sloukas‘ın üzerinden oynayabileceklerinin farkındaydık. Geçen hafta Panathinaikos‘un Partizan ile oynadığı maçın son anlarında Sloukas çok sorumluluk almamıştı, bu maç bunun tersi olabileceğini düşünüyorduk. O yüzden de Daniel Oturu’yu Sloukas’ın üzerine verip fizikli bir oyuncuyla karşısında kalmaya çalıştık. Zaten boyalı alanda da Tyrique Jones vardı. Jones gerçekten elit seviye bir savunmacı, yine de süreç kolay değil. EuroLeague’e, bu sertliğe ve takvime uyum sağlamak hiç kolay değil. Yeni gelen bir oyuncu grubu ve koçla adaptasyon süreçleri kolay olmuyor. Jones, çok iyi bir savunmacı. Oturu’nun da switch savunmasında katkı verebileceğine inanıyorum. Bu iki oyuncu, bizim savunmamızı ve ribaund gücümüzü yükseltebilecek isimler. Dediğim gibi bu şekilde bir taktik hazırlığımız vardı, bunu uyguladık.