30 Mart 2023

Jorge Garbajosa: “Sergio Scariolo Dünyanın En İyi Milli Takım Koçu”

EuroBasket 2022’de şampiyonluğa ulaşarak, İspanya Milli Takımı’yla 13 yılda Avrupa Şampiyonaları’nda dördüncü altınını kazanan İtalyan teknik adam Sergio Scariolo’ya bir övgü de İspanya Basketbol Federasyonu Başkanı Jorge Garbajosa’dan geldi.

Maçın ardından açıklamalarda bulunan basketbol adamı, İtalyan teknik adamın dünyanın en iyi milli takım antrenörü olduğunu iddia etti.

“Sergio, dünyanın en iyi milli takım koçu. Bu çocukların babası. Pau Gasol, Juan Carlos Navarro, Felipe Reyes’i çalıştırıyordu. Bazı insanlar onlara koçluk yapmanın kolay olduğunu söylüyor ama şimdi çok fazla sakatlığı ve sorunu olan genç bir takımı var ve benim haklı olduğumu herkese gösterdi.”

Sergio Scariolo, FIBA ​​EuroBasket 2022 finalinde Fransa’yı yenerek Vincent Collet üzerindeki üstünlüğünü bir kez daha kanıtladı. İtalyan teknik adamın yönetiminde İspanya, Vincent Collet yönetimindeki Fransa’ya karşı büyük turnuvalarda çıktığı 6 maçı da kazanmayı başardı. Bunların içinde 2015 ve son olarak 2022 yılları finalleri de bulunuyor.

Eski basketbolcu, Scariolo’nun İspanyol milli takımıyla sözleşmesinin uzatılmasıyla ilgili bir soruya da yanıt verdi. Garbajosa yüzünde bir gülümsemeyle, müzakere konusunda berbat olduğunu itiraf etti.