18 Temmuz 2024

İDDİA: Fenerbahçe, Jones ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague temsilcilerimizden Fenerbahçe Beko, Calathes’in ayrılığı sonrası 1 numara için transfer yapmak istiyor.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi şampiyonu Fenerbahçe Beko, Encestando’da yer alan habere göre Chris Jones ile ilgileniyor. Artık Euroleague’de yer almayan Valencia’nın 300 bin euro çıkış bedelini kabul ederek bu transfere yeşil ışık yakması bekleniyor.

1.88 metre boyunda olan 31 yaşındaki tecrübeli guard, geride bıraktığımız sezon Euroleague sahnesinde 33 mçata ortalama 26 dakika süre bulurken 12.7 sayı, yüzde 45.5 üçlük, 2.1 ribaund, 4.2 asist, 1.2 top çalma, 13.3 verimlilik puanı ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Angelo State çıkışlı olan Jones, profesyonel kariyerine Moğolistan’da başladıktan sonra İsviçre ve Belçika liglerinde de forma giymiş, ardından 2019 yazında ülkemize Bursaspor’a gelmişti. Burada 1 sezon geçirdikten sonra Euroleague sahnesine geçmiş ve orada sıraısyla Maccabi Tel Aviv, Asvel, Valencia formalarını terletmişti. Amerikalı oyuncu devşirme olarak Ermenistan milli takımında da forma giyiyor.

Jones, güçlü organizasyon yetenekleri sergiliyor. Hücumu etkili bir şekilde yönetebiliyor, takım arkadaşlarını boş şutlar için hazırlayabiliyor ve topla akıllı kararlar verebiliyor. Top sürme becerileri ileri düzeyde ve savunmacıların arasından geçerek kendisine veya başkalarına alan yaratmasına olanak tanıyor. Bu beceri aynı zamanda savunmaları yıkma yeteneğine de katkıda bulunuyor. Jones boyalı alanın içi, orta mesafe ve yayın ötesi olmak üzere üç seviyeden de skor üretebiliyor. Top sürerek şutunu yaratabiliyor ve çember etrafında bitirebilme becerisine sahip. Baskı altında ve oyunun kritik anlarında performans sergileme becerisini gösterdi ve takımının en çok ihtiyaç duyduğu anlarda önemli şutlar attı. İyi bir hıza, çevikliğe ve sıçrama yeteneğine sahip, bu da özellikle geçişlerde ve savunma tarafında etkili olmasını sağlıyor. Jones inatçı savunmasıyla tanınıyor. Hızlı elleri, iyi öngörüsü ve iki guard pozisyonunu da savunabilmesi onu sahanın her iki tarafında da değerli bir varlık haline getiriyor. Liderlik özellikleriyle tanınan Jones, takım arkadaşlarını motive eden ve saha dışında da saha içinde de onlara olumlu bir örnek olan, kaliteli bir karakter.

Gelelim eksilerine… Jones, pozisyonuna ve rakiplerine bağlı olarak kendisinden daha iri veya fiziksel olarak daha heybetli oyunculara karşı zorluklar yaşayabiliyor. Zor veya tartışmalı şutlar atmaya eğilimli olabiliyor, bu da şut verimliliğini düşürebiliyor ve takımının hücum akışına zarar verebiliyor. Buna bağlı olarak da zaten bir istikrar problemi var, maçtan maçta farklı verimlilik seviyelerinde olabiliyor. Yetenekli bir top tutucu ve oyun kurucu olmasına rağmen Jones, özellikle baskı altındayken veya yüksek riskli oyunlar kurmaya çalışırken zaman zaman basit top kayıpları yapabiliyor.

Elbette Calathes’in sezonun ikinci kısmında sergilediği performansın yerini doldurmak pek mümkün olmayacak Fenerbahçe için. Ancak Jones da oyun kurucu becerileri ve pas öncelikli bir oyun kurucu olmasıyla beraber doğru adaylardan birisi temsilcimiz için. Onun da güçlü bir fiziğe sahip olması ve topa baskı konusunda iyi olması, artı liderlik özellikleri ile bilinen bir isim olması ve tabi Euroleague tecrübesinin yüksek olması Final Four tekrar isteyen koç Saras ve öğrencileri için onu doğru bir seçenek yapıyor. Wilbekin’in oyun kurucu becerlerinin ve karar verme yeteneğinin ne kadar sıkıntılı olduğunu düşünürsek Jones’un organizasyon becerilerine çok ihtiyaçları olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz…