18 Temmuz 2024

İDDİA: Beşiktaş’ın Yeni 4 Numarası Morgan Oluyor (Analiz)

BKT EuroCup temsilcilerimizden Beşiktaş Emlakjet, uzun rotasyonuna tanıdık bir 4 numara ekliyor.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi, Basketfaul’de yer alan habere göre daha önce ülkemizde Bahçeşehir formasını da terletmiş olan Conor Morgan ile yeni sezon için anlaştı.

2.06 metre boyunda olan 29 yaşındaki Kanadalı forvet, geride bıraktığımız sezon London Lions forması ile EuroCup sahnesinde 22 maçta ortalama 25.5 dakika süre alırken 11.0 sayı, yüzde 38.5 üçlük, 4.9 ribaund, 2.4 asist ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Kanada milli takımının da bir parçası olan ve kariyerinin önemli bir bölümünü İspanya’da Badalona ve Andorra takımlarında geçiren Morgan’ın artılarına eksilerine bir bakalım.

Öncelikle Morgan göründüğünden çok daha atletik ve mobil bir uzun. Özellikle açık alanda çok iyi bir bitirici. Diğer taraftan dış şut tehditinin yüksek seviyede olmasıyla beraber üzerine çıkan savunmacıları dribbling ile geçerek potaya yüzü dönük de atak edebiliyor. Saha yerleşimi ve oyun zekası üst düzeyde, çabuk ayaklarıyla beraber ikili oyunlarda potaya zamanında keskin şekilde devrilip pozisyonları smaçla bitirebiliyor. Topla buluşmadığı anlarda da enerjisi ile takıma katkı veren, değerli bir tamamlayıcı Morgan. Ribaunlarda da yine pozisyon bilgisi, atletizmi ve savaşçı kimliği ile güvenilir, istikrarlı bir isim.

Gelelim geliştirmesi gereken yönlere. Hücumda ayaklarının çabuk olmasıyla özellikle 5 numara eşleşmelerinde bir çok uzuna üstünlük sağlayabiliyorken savunmada ise yanal çabukluğu dike çabukluğu kadar iyi değil. Bu nedenle potaya atak eden, dribbling becerisi iyi forvetlere ya da adam değişmelerde kısalara karşı zorlanabiliyor. Hücum portföyünde sırtı dönük silahlar yok, bu nedenle de genelde potadan uzakta yer almayı tercih ediyor.

Beşiktaş’ın mevcut 5 numarası Terry olacağı için uyum açısından doğru bir transfer oldu. Terry, daha çok pota altında vakit geçiren daha doğrusu ikili oyunlar sonrası potaya devrilerek oynamayı seven yani alana ihtiyacı olan bir uzun. Morgan da daha çok dışarıda oynamayı seven ve üç sayı tehditi ile bilinen bir 4 numara olduğu için saha yerleşimi ve takım kimyası açısından mantıklı bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Morgan’ın savunmada atletizm ve yavaş ayaklardan gelen dezavantajlarını da Terry’nin özellikleri ile kapatabilirler.