2 Mart 2024

Buğrahan Tuncer: “Üçüncü EuroLeague Şampiyonluğunu Kazanarak Tarihe Geçmek İstiyoruz”

Anadolu Efes ile beşinci sezonunu geçirmeye hazırlanan milli takımın gardlarından Buğrahan Tuncer, lacivert beyazlıların medya gününde Eurohops’a özel bir röportaj verdi.

29 yaşındaki başarılı oyun kurucu, EuroBasket 2022’de son 16 turunda yayın gerisinden yakaladığı ritimle takımın 16 sayı farktan gelerek maçı kazanma noktasına getirmesine yardımcı olmuştu.

Yeni sezon öncesi yaz aylarında milli takımla yoğum mesai harcayan Buğrahan Tuncer, konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Fiziksel olarak tabii yorgunum fakat mental olarak daha çok yorgunluk var. EuroBasket’i üzerimizden atmamız, takım arkadaşlarım ve koç için bence biraz uzun sürdü. Fiziksel olarak da yorgunluğumuz var fakat artık bu tempoya alışığız. Yıllardır her yaz böyle. Benim için değişen pek bir şey olmadı.”

Milli gard, EuroBasket performansına ilişkin olaraksa şöyle konuştu:

“Fransa Maçını Kazanacağımıza Çok İnanmıştım”

“İki-üç maç dışında oyunun içinde olabildiğim anlar yoktu. Fransa maçında Shane’in olmaması bizi skor ve yaratıcılık anlamında güçsüzleştirdi. Ben, Fransa maçını kazanacağımıza çok inanmıştım. Maçtan önce de bütün arkadaşlarımıza söyledim. O raddeye de getirdik ama olmadı. Onun üzüntüsünü ve burukluğunu hala yaşıyoruz. Çok önemli bir fırsatı teptik. Nitekim ondan sonra alınan sonuçlar, Sırbistan’in elenmesi… Çeyrek finalde İtalya gibi daha az basketbol ekolü olan bir ülkeyle oynayacaktık. Ardından da Polonya’nın yarı final oynaması… Fransa maçından sonra madalyayı kaçırdık diyebilirim.”

Turnuvaya son 16 turunda Fransa’ya uzatma sonunda veda etmelerine ilişkin olaraksa şunları söyledi:

“Kötü bitti. Çok iyi bitmesini isterdik ki son maçta başarabilecek seviyeye de getirmiştik. Dört-beş yıldır Ergin Abi ile çalıştığım, kimden ne istediğini çok iyi bildiğim için benim açımdan değişen çok bir şey olmadı. Diğer takım arkadaşlarım şaşırmış olabilirler. Ergin Ataman ile çalışmanın nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorlardı tabii ki. Hoca, sana istediğin basketbolu sağlıyor, seni rahat bırakıyor.”

Yaz döneminde Galatasaray NEF’ten teklif almasına karşın Anadolu Efes’te kalmayı tercih eden Buğrahan, verdiği kararının arkasında durdu.

“Anadolu Efes’e Söz Vermiştim”

“Bu işin bir sürü boyutu var. Üçüncü şampiyonluk da var, maddi boyutları da var işin içinde. Belli bir yerden sonra ben, buraya söz vermiştim. Biraz da sözümden dönemedim. Galatasaray‘ın son günkü hamlesi… Söz verdiğim için dönemedim.”

2022-23 sezonunda Turkish Airlines EuroLeague’de üst üste üçüncü şampiyonluğu kazanarak bir ilki başarmak istediklerini kaydeden milli gard, sözlerini şöyle noktaladı:

“Benim buradaki beşinci senem. Son dört sene, EuroLeague’in gelmiş geçmiş en iyi kadrosuna bile sahip olabiliriz bence. Bir de bunun üzerine Will Clyburn gibi Avrupa’nın bence açık ara en iyi üç numarasını ekledik. Chris Singleton ve Adrien Moerman uzun yılların ardından bizden ayrıldılar. Onların yerine gelen oyuncularımız da aynı şekilde kaliteli. Takıma nasıl adapte olacaklar, biz onları nasıl içimize alıp faydalanacağız, bunlar kilit noktalar olacak. Üçüncü şampiyonluğu herkes gibi biz de istiyoruz ama bu sene işimiz tabii ki daha zor olabilir. Krunoslav Simon da üç numarada asist ve skor katkısıyla yıllardır bizim için önemli bir parçaydı ancak yerine aldığımız oyuncu da Avrupa’nın en iyi üç-dört oyuncusundan biri. Altında kalmadık, hatta üstüne bile çıktık. İnşallah üçüncü şampiyonluğumuzu da katarsak tarihe geçeceğiz.”

eurohoops