25 Mart 2023

İDDİA: Beşiktaş’dan Freeman Hamlesi Geldi! (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi‘nde düşme tehlikesini artık net bir şekilde hisseden Beşiktaş Emlakjet, transfer hamlelerine devam ediyor.

Skorer pozisyonu için Whitehead’in yetersiz olacağını ilk maçtan anlayan koç Milicic ve yönetim daha önce ülkemizde Bursaspor forması ile de izlediğimiz Euroleague patentli skorer Allerik Freeman hamlesine karar verdi. Resmi açıklamanın yakında gelmesi bekleniyor.

1.91 metre boyunda olan 28 yaşındaki tecrübeli skorer Venezia forması ile başladığı sezonda Serie A’da 17 maçta 8.6 sayı, 1.5 ribaund, 1.6 asist ve EuroCup’da ise 12 maçta 9.8 sayı, 1.7 ribaund, 1.8 asist istatistikleri ile beklentileri karşılayamamıştı.

OYUNCU ANALİZİ:

Freeman için saf bir skorer demek yanlış olmaz. Özellikle dribbling üstü sahanın her yerinden her şekilde skor üretebilen bir guard. Penetre üstü orta mesafeleri, ikili oyunlarda dribblingi kesmeden perde altından geçmeye çalışan savunmacıları üçlükle cezalandırması ve tabiki birebirlerde bulduğu şutlarla durdurulması zor bir silah ki Eurolegaue seviyesinde bile ne kadar iyi bir şutör olduğunu kanıtlamıştı. Bununla beraber potaya gitmeyi ve temas almayı sevdiği için çizgiye bolca gidebiliyor ve burada da yüksek yüzdeli oynuyor. Atletik özellikleri ve pozisyonuna göre güçlü fiziği ile konsantre olduğunda ribaundlara da katkı verebiliyor.

Ancak oyunun iki alanında da bir çok eksisi var elbette… Öncelikle hücumda tek yönlü bir isim, pası neredeyse hiç düşünmüyor ki saha görüşü ve oyun kurucu becerileri zaten zayıf. Bu da onu savunulması kolay bir silah yapıyor, özellikle trafiğe girdiğinde tercih hataları ile top kaybına meyilli bir isim. Topla oynamayı fazla seviyor ve zaten dribbling üstü üretimde daha iyi, topsuz koşullarla perdeden çıkma ya da ceza atışlarında doğru saha yerleşimi gibi konularda gelişmesi gerekiyor. Savunma tarafında ise güçlü bir fiziğe sahip olsa da 2 numara için kısa kalıyor, bu da ters eşleşmeler yemesine neden olabiliyor, özellikle 1 numaradaki takım arkadaşı da kendisi gibi uzun değilse. Diğer taraftan savunmadaki konsantrasyonu düşük, agresif değil. Bu nedenle de top çalma ya da blok gibi alanlarda katkı vermiyor. Aslında atletizmi ve güçlü fiziği ile iyi bir savunmacı olacak özelliklere sahip, kariyerinde ilerlemek istiyorsa en azından ortalama bir savunmacı olmak durumunda.

Kariyerine yükselişe geçtiği sırada Bursaspor’da sezonu tamamlamayıp Çin’e gitmesi bence onun yaptığı önemli hatalardan biriydi. Sonrasında da toparlanamadı bir türlü. Asvel ve CSKA’da ona üst seviyede verilen şansları da kullanamadı, yetersiz kaldı. Venezia ona bir alt seviyede EuroCup’da bir şans daha verdi ki bir çok oyuncunun kendisini yeniden bulduğu, rehabilite ettiği bu kulüpte bile beklentileri karşılayamadı, neredeyse sadece üçlüklerle ile yaşamaya çalışan, istenmeyen adam olarak kendisini BSL’de düşme potasından kurtulmaya çalışan bir ekipte buldu… Öyle ki Beşiktaş eğer bu durumda olmasaydı onun gibi kariyeri sert düşüşte olan bir skorerle riske girmeyecekti muhtemelen! Elbette Whitehead’e göre özellikle dış şutlar konusunda çok daha fazla katkı verecektir ve eğer PJC ile uyum sağlayabilirse işin hücum tarafında Beşiktaş’a sınıf atlatıp en azından ligde kalma konusunda hedefe ulaşacaklarını tahmin ediyorum. Zaten artık ligimizde bir adet haline geldi; düşme potasında olan takımlar skorer kimlikleri ile ön plana çıkmış 1 ya da 2 guardı bünylerine katarak ligde kalmaya çalışıyorlar ki daha önce bunu Galatasaray ve Merkezefendi de başarılı şekilde uygulamıştı. Bakalım aşı Beşiktaş’da tutacak mı…