29 Mart 2023

İDDİA: Konyaspor, Uzun Rotasyonunu Schilling ile Güçlendiriyor (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Ayos Konyaspor uzun rotasyonuna takviye yapıyor.

Sezon başında Eddie’yi 4 numara düşündüğü için özellikle savunmada ve ribaundlarda sorunlar yaşayan Konya temsilcisi, Basketfaul’de yer alan habere göre uzun rotasyonunu güçlendirmek için Gavin Schilling ile anlaşma sağladı.

2.06 metre boyunda olan 1995 doğumlu Alman uzun, son olarak Limoges formasını giymiş ve Pro A’da 13.8 dk, 4.0 ribaund, 0.6 asist, BCL’de 19.4 dk, 5.6 sayı, 4.7 ribaund, 0.6 asist ortalamaları ile mücadele etmiş, beklentileri karşılayamamıştı.

OYUNCU ANALİZİ:

Almanya’da (Braunschweig ve Ulm) bulduğu süreleri çok iyi değerlendiren Schilling, atletizmi, tecrübe kazandıkça artan pozisyon bilgisi ve güçlenen fiziği ile öncelikle her iki pota altında da ribaundlarda çok etkili bir isim. Bu fiziksel artılarının yanına bir de savaşçı kimliği ve agresif tarzını ekleyince her ribaundu kovaladığını, elini soktuğunu görüyoruz. Hücumda skor katkısı ise sınırlı, 3 silahı var; geçiş hücumları, ikili oyunlar sonrası hava hareketları ve hücum ribaundlarıyla gelen ikinci şans sayıları. Bunlar dışında hücumda fazla silahı yok. Özellikle şut tehditinin olmaması ve sırtı dönük silahlarının az olması onun üst seviyelerde verimli olmasını engelledi ki hem Bayern hem de Limoges’da tutunamamasının nedenlerinden biri de buydu. Savunma tarafında ise faydalı ve çalışkan bir uzun. Bacakları çok ağır değil, tepe ikili oyunlarında kısaların üstünde kalabiliyor, kolay yenilmiyor. Ayrıca atletik özellikleri ve patlayıcılığı hücumda olduğu gibi burada da çok işine yarıyor, iyi bir blok tehditine sahip, en azından rakiplerin şutlarını bozabiliyor sonucu blok olmasa da.

Almanya’daki kariyerinde de sürekli 5 numarada oynayan bir isim ki zaten dış şut tehditi de yok. Dolayısıyla onu Morgan ile birlikte oynatmayı düşünüyorsa Konya, bu durumda saha yerleşimine özellikle dikkat etmesi gerekecek çünkü iki isim de alçak postta yer almayı seviyorlar. Diğer taraftan ribaundlar ve savunma konusunda Morgan’ın çok yalnız kaldığını, omuzlarına çok yük bindiğini biliyoruz. Bu nedenle de 6. yabancı olarak düşünülen bir hamleyse rakiplerin rotasyonuna göre çift uzun kullanıp avantaj sağlayacakları maçlar olacaktır.