2 Mart 2024

Analiz: 2022-23 Euroleague En İyi Savunmacı Adayları

Turkish Airlines Euroleague’de 2022-23 sezonunun ilk kısmının yani normal sezon olarak adlandırılan bölümün sonuna hızlıca yaklaşıyoruz.

Lige verilen 1 haftalık arada Euroleague resmi sitesi bu sezonun “En İyi Savunmacısı” ödülü için 6 aday belirlemiş, gelin birlikte bu adayları soyadlarını baz alarak alfabetik sıraya göre mercek altına alalım.

Rodrigue Beaubois (Anadolu Efes)

2020-21 sezonunda 50-40-90 şut yüzdeleriyle elit grubun arasına giren Beaubois, Efes’in kazandığı 2 şampiyonlukta da daha çok hücum performansı ile anılan bir isimdi. Ancak rakip guardlar ve koçları onun aynı zamanda savunmada da ne kadar önemli bir silah olduğunu gayet iyi biliyorlar! Çabuk ayakları, uzun kolları ve savaşçı kimliğiyle, genelde rakibin en iyi guardını savunmakla görevlendirilen isim oluyor. Maç başına yaptığı 0.9 blok ile ligde 9. sırada ama da önemlisi listeki ilk 40 oyuncu içindeki tek guard! 1.2 top çalma ortalamalası ile 15.sırada yer alırken aynı zamanda hem bu alanda bloklarda ilk 20 oyuncu arasında yer alabilen 3 isimden birisi.

Kevarrius Hayes (Zalgiris Kaunas)

Hayes, organizasyonunda henüz 2.sezonunu geçiriyor olmasına rağmen Zalgiris adına boyalı alandaki anahtar isim konumunda. Maç başına 20 dakikadan az süre alıyor olmasına rağmen ortalama 1.2 blok ile toplamda en fazla blok yapan 3.oyuncu konumunda tüm ligde! Hayes ayrıca bu sezon maç başına en az 1 blok, 1 top çalma üretebilen yegane isim konumunda. Zalgiris bu sezon maç başına 77.3 sayı yiyor ve bu alanda 3. en iyi takım olmayı başardıysa bunda aslan payının Hayes’de olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki takımın şuanda play-off yarışında olmasında da büyük pay sahibi.

Nikola Kalinic (FC Barcelona)

Onun için modern basketboldaki ideal kanat savunmacısı diyebiliriz. Hem her adamı değişebiliyor hem de kendi tuttuğu rakibini en iyi şekilde savunabiliyor. Boyu, sürati ve sertliği ile hem oyun kurucuların karşısında kalabiliyor hem de uzunlarla kapışabiliyor, bu nedenle de rakiplerin ikili oyunlarına sürekli çomak sokan isim konumunda! Nasıl çember savunmacıları istatistik kağıdına hiç etki etmeden savunmada önemli işlere imza atıyorlarsa onun da çoğu zaman sahada olması bile Barça’nın savunmasını yukarı çekiyor ve onun sayesinde ligin en iyi 3 savunma takımından biri konumundalar.

Alessandro Pajola (Virtus Bologna)

Listenin en genç ismi konumundaki İtalyan guard, Euroleague’deki çaylak sezonunda özellikle kenardan gelerek oyuna getirdiği enerji ve savunmadaki sertliği ile Bologna’nın önemli kozlarından biri oldu. Top çalma alanında istatistiğini 40 dakikaya vurduğumuzda 3.5 ile lig lideri konumunda! Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile topa yaptığı boğucu baskı ve üstün iç güdüleri ile pas kanallarına yaptığı ataklarla savunmayı tam anlamıyla canlandırıyor ve koç Scariolo’nun savunmada en güvendiği isimlerden biri.

Walter Tavares (Real Madrid)

2 kere bu ödülü alma başarısı göstermiş olan Yeşilburun Adalı dev uzun, şuana kadar yaptığı 341 blokla lig lideri konumundaki bu onun adına da kariyer rekoru aynı zamanda! 2.20 metre boyundaki dev uzun şuana kadar 2.5 blok ortalaması ile oynuyor ve bu Euroleague tarihinde 15 maçta görev alan bir oyuncunun yakaladığı en yüksek rakam konumunda! Tabiki onu sadece bloklarla sınırlamak haksızlık olur, 7.2 ribaund ortalaması ile bu alanda da ikinci sırada. Real Madrid, Tavares’in varlığıyla beraber rakipleri 2 sayılık atışlarda sadece yüzde 50.1 isabet oranında tutuyor ve bu alanda ligin en iyi takımı konumundalar.

Thomas Walkup (Olympiakos)

Yunan ekibi maç başına 75.5 sayıya izin veriyor ve bu alanda lig lideri, aynı zamanda da rakipleri maç başına 14.5 top kaybına zorluyorlar, bu alanda da ikinci sıradalar. Kırmızılar’a bu istatistikleri getiren müthiş savunma baskısı da kuşkusuz Walkup ile başlıyor ki 1.9 top çalma ortalaması ile bu alanda lig lideri konumunda Amerikalı guard! Bu rakam Euroleague tarihinin son 10 yılında yakalanmış en iyi 10 bireysel istatistikten birisi top çalma alanında. Walkup, tecrübesi, yüksek basketbol IQ’su tüm gerekli fiziksel özellikleri komple bir savunma paketine sahip!