17 Haziran 2024

Görevinden İstifa Eden Erol Özmandıracı Kararının Gerekçelerini Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray’daki basketbol şubesi sorumluluğu görevinden istifa eden Erol Özmandıracı, önemli açıklamalarda bulundu.

Hatırlayacağınız üzere Özmandıracı ile beraber 3 sezondur yönetimde yer alan Ömer Cansever ve Mahmut Recevik de görevlerinden istifa etmişler ve yerine Dorukhan Acar, İlber Ahdemir, Oytun Özer getirilmişti.

İstifasını veren Özmandıracı kararının gerekçeleri hakkında Sports TV’ye açıklamalarda bulundu:

Buradaki hedefimiz ve görevimiz, Ömer Cansever ve Mahmut Recevik ile beraber, başkanımızın yanında ona bu zor günlerde destek olmaktır. Başkanımızın misyonunda ilerlemek tek amaçtır. Başkanımız ve Galatasaray başkanlık makamına yapılan bir yanlış olduğunu düşünüyoruz. Makama zarar verilmesini istemiyoruz. Yusuf Günay kardeşimiz maalesef kişisel amaçlarını ön plana koymuştur ve Galatasaray‘ımızın sportif başarısını arka plana atmış olduğuna inanıyoruz. Kaan Kançal ise iyi niyeti tartışılmaz olsa da maalesef sadece ticari başarı ve bütçe odaklı yaklaşmaktadır.

Halbuki Galatasaray tüm branşlarda başarılı olma misyonu vardır. Bunun için çalışan ve maddi manevi emek veren şubelerden sorumlu Yönetim Kurulu üyelerine destek vermeli ve sorumluluğu dağıtmalıdırlar. Özellikle bu yönetim, amatör sporlarda başarıyı geçmişe göre çok daha düşük bütçelerle başarmıştır. Bu durumda yine az takviye ile üst düzey başarılı olacağımıza inandığımız bir basketbol şubesi vardır. Basketbolda sportif başarı, Galatasaray camiası için çok önemlidir. Futbola oranla çok düşük bütçelerle, başarıyı yakalayabilecek, son 2 yıl başarılı olmuş teknik hoca, ekip ve oyuncularımızı kaçırmamalıyız. Maalesef hocalarımızın kontratlarında ve oyuncu transferinde geç kalıyoruz. İçeride nezle yaşanırsa, dışarıda zatürre etkisi oluşuyor.

Güven azalıyor. Bria Hartley transferi bitmek üzere idi. Tilbe de öyle. Işıl tamamen Ömer Yalçınkaya’ya tepkisini ortaya koymak için aniden BOTAŞ ile imzaladı. Ömer Yalçınkaya, Yusuf Günay tarafından destekleniyor. Bunun sebebini anlayan bir basket sever yok. Ne Galatasaray’da ne de genel olarak. Biz Galatasaray basketbolunun dinamiklerini anlattık. Maddi manevi tüm sorumluluğu almak istedik. Işıl, Tilbe ve 5 oyuncunun kadın takımında imzasını istedik. Efe ve Ertuğrul hocalar ile kontrat imzası istedik. Ömer’in ayrılmasını ve şubenin altyapıdan başlayarak yeniden yapılanmasını istedik. Ancak kendisi ile görüşmeler Ömer Yalçınkaya noktasında tıkandı.

Ertuğrul hocaya verilen bütçeyi kabul etmedik. İmkansız dedik. Galatasaray’a yakışmaz dedik. Maalesef kabul edilmedi. Başkanımıza bunlar anlatılmayınca ipler koptu. Biz başkanımız ne derse onu yaparız. Kendisi konuyla ilgili bize ne talimat verirse onu yaparız. Başkanımız haricinde 2. Başkanımız Abdurrahim Albayrak ile konuşmak isteriz ancak kendisi toplantıya katılmadı. Başkanımızın söylemediği talimatlar, bize sanki başkanımız söylemiş gibi iletildi. Başkanımıza saygımız sonsuz ancak kişilerin yetkileri maalesef başka kişisel amaçlar için kullanılmasına asla izin veremeyiz.

Sports TV