19 Temmuz 2024

Tibor Pleiss: “Sezonu Şampiyon Olmadan Tamamlamaktan Nefret Ediyorum”

2018 yılından beri Anadolu Efes formasını terleten ve lacivert beyazlı kulübün üst üste iki kez kazandığı Turkish Airlines EuroLeague şampiyonluklarında önemli payı olan Tibor Pleiss, yeni sezon öncesi Eurohoops’a açıklamalarda bulundu.

Lacivert beyazlılar, yaz döneminde kadrosuna CSKA Moskova’dan ayrılan Will Clyburn’u katarak Avrupa’da ses getirmişti. Anadolu Efes ile beşinci sezonunu geçirmeye hazırlanan Tibor Pleiss, bu yaz döneminde kadroda yaşanan değişme şöyle değindi.

“Aslında dört büyük. Kendimi de dahil ederdim çünkü bu takımdaki en iyi şutör benim. Ben Üç Büyükler demezdim ama daha çok 12 büyük oyuncu derdim. Bence bu takım eksik kimse ile bu seviyede olmazdı. Bu bizi son birkaç yılda çok güçlü yaptı. Gol atmayı çok düşünmedik, herkes bunun bir parçasıydı. Açık olmadığımızda topu geçtik. Rodrigue Beaubois’i de Üç Büyük üye olarak dahil edebilirsiniz, bazı maçlarda deli gibi gol atıyordu. Bu Üç Büyük olayını sevmiyorum. Daha çok Big 12, hatta Big 15 diyebilirim. Ekibimizde de üzerine düşeni yapan Türk oyuncular var.”

Tibor Pleiss dış şut kabiliyetiyle Anadolu Efes hücum düzeninde takım arkadaşlarına alan açarak işleri kolaylaştırıyor. Geçtiğimiz sezon Belgrad’da düzenlenen Final Four’da final maçında takımın en skorer ismi olarak kazanılan ikinci şampiyonlukta önemli pay sahibi oldu.

“Bence deneyimle geldi. Yaşlanıyorum. Bu benim profesyonel basketbolcu olarak 17. yılım ve EuroLeague’deki 12. sezonum. Bu sporu çok uzun süredir, takımımdaki diğer oyunculardan daha uzun süredir yapıyorum. Kariyerim boyunca bazı hareketler üzerinde çalıştım ve çok rahatladığım ve gelmelerine izin verdiğim için şimdiye kadar hiç kullanmadım. Sahada her şeyi otomatik olarak yapıyorum.”

Oyuncuların 2019 sezonundan bu yana her sezon Fianl Four yaparak tecrübe kazandıklarını belirten Alman uzun, bunun önemini şöyle vurguladı.

“Üçüncü Yılı Daha Rahat Geçeceğimizi Düşünüyorum”

“İspanya’daki ilk Final Four’umda hazır olmadığımı söylemeliyim. Yeni bir durumdu. Otelde ajanlarımız vardı, bizimle konuşuyorlardı. Etrafta konuşacak çok insan vardı. Fotoğraf çekimleri ve röportajlar yaptık. Buna, genel olarak ekibimize alışmak zorunda kaldım. İkinci yıl oynayamadık (. Ardından üçüncü yıl, Köln’de ilk şampiyonluğumuzu kazandık. Ama herkes zaten her şeyin neye benzediğini, Final Four’a gitmenin nasıl olduğunu biliyordu. Üçüncü yıl daha rahat geçtiğimizi hissediyorum.”

“Final’e ilk gittiğimizde soyunma odasında herkes çıldırmıştı. Bu sefer Belgrad’da herkes ‘Tamam’ diyordu. İş yapılmadı. Gidecek bir maçımız daha var, ‘Final’e gitmekten mutluyduk ve şimdi ne yapacağımızı biliyorduk, sadece basketbol oyna ve birlikte oyna. Ouncular arasındaki deneyimi ileriye doğru netleştirmeye yardımcı olan tecrübe eklendi.”

Anadolu Efes, geçen sezon Final Four yarı finalinde son topta Vasillije Micic’in muazzam üçlüğüyle Olympiakos’u devirirken, Tibor Pleiss bu anı unutamadığını açıkladı:

“Dünya’nın Bir An İçin Durduğunu Sandım”

“Dünyanın bir iki saniye durduğunu hissettim. Ben sadece orada duruyordum. Sonra herkes Vasa’ya koşuyordu. Az önce ne olduğunu anlamam birkaç saniyemi aldı. Gideceğini düşündüm ama benim için şans %50-50 idi. Şut atabileceğini biliyordum ve top havalandı, topun mesafesini, yüksekliğini ve içeri girebileceğini gördüm. Hemen içeri gönderdi.”

Önümüzdeki EuroLeague’i üst üste üçüncü kez kazanarak bir ilki başarmak istediklerini kaydeden Alman uzun, sözlerini şöyle noktaladı:

“Son iki yılda sezona zorlu bir başlangıç ​​yaptık. Zor maçlar geçirdik ve bazı maçları kaybettik. Ama sezon sonunda kaybetmekten ve şampiyonluk olmadan çıkmaktan nefret ediyorum. On aylık fedakarlıkların, bazen acıların, terin ve kanın, inişlerin ve çıkışların zevkini kendinize vermelisiniz. Tüm fedakarlıklara değecek, bir şeyleri geri almak için sezonu bir şampiyonlukla bitirmek istiyorsunuz.”

eurohoops