30 Mart 2023

Damian Lillard Blazers Tarihinin En Skorer İsmi Olmaya Hazırlanıyor

Portland Trail Blazers ile NBA’deki 11. sezonunu geçirmeye hazırlanan skorer gard Damian Lillard, Yahoo Sports’tan Chris Hayes’e özel bir röportaj verdi.

Yıldız oyuncu kariyerinin tamamını Oregon’da geçirirken, bu sezon Portland formasıyla 531 sayı daha bulması halinde kulüp tarihinin en skorer ismi olacak. Önümüzdeki sezon sakatlık yaşamaması halinde yıldız gardın, Hall Of Fame üyesi Clyde Drexler’i geçmesi muhtemel görüyor. 32 yaşındaki Lillard, Drexler ile olan dostluğundan ve onun rekorunu geride bırakacak olmaktan ötürü duyduğu gururdan şöyle bahsetti:

“Clyde benim Portland’da kazandığımı görmek istedi. Ama bana mutlu olmak için yapmam gerekeni yapmamı söyledi. Ayrıca, ‘Organizasyonu sorumlu tutun’ dedi. Ve o zaman, eğer gidersem bu kadar yaklaşmaktan ve Drexler’ı geçme fırsatını kaçırmaktan nefret edeceğimi düşünüyordum. Yani, ben oradayım. Bunu kesinlikle düşündüm ama Portland’dan ayrılacağıma hiç inanmadım. Her şey yolunda gitti.”

Lillard geçtiğimiz sezon yaşadığı kas sakatlıkları yüzünden normal sezonun büyük bölümünü kaçırdı. Onun yokluğunda Blazers yeniden yapılanmaya giderken takımı dağıttı ve batı konferansını sondan ikinci sırada noktaladı.

Yaz döneminde yıldız ismin takımdan ayrılacağı yönünde birçok haber çıkmasına karşın Lillard takımda kalarak Oregon şehrine olan sadakatini ortaya koydu. Blazers ise yeniden iddialı olabilmek için serbest oyuncu pazarında oldukça aktifti.

“Bu başarı benim için çok şey ifade edecek. Sadece organizasyona ve Clyde’a duyduğum saygı ve onun ne kadar harika bir oyuncu olduğu. Sanırım bu, kariyerim boyunca ne kadar üretken olduğumu gösteriyor. Bu gerçekten bir onur olurdu.”

NBA efsanelerinden Clyde Drexler, Lillard’ın kendisine ait olan kulübün en skorer ismi olma rekoruna kıracak olmasına ilişkin şunları dile getirdi:

“Lillard ve ben rekorların kırılmak için yapıldığını biliyoruz, ancak rekoru kırmak için Dame’dan daha iyi bir oyuncu veya kişi düşünemiyorum. Takım oyuncusu olmayı ve işini profesyonel bir şekilde yürütmeyi örnek alıyor. Kendisine hayranlığım ve saygımdan başka bir şey yok. Rekoru almaya yaklaştığında ve programlarımız uyumluysa, elimden geldiğince yardım etmek için orada olmayı çok isterim. Bu ulaşmak için güzel bir kilometre taşı. Bunu başarmasını dört gözle bekliyorum.”

yahoo sports