30 Eylül 2023

Gianmarco Pozzecco, Fransa Mağlubiyetinin Ardından Açıklamalarda Bulundu

İtalya, FIBA EuroBasket 2022’de favoriler arasında yer almasa da son 16 turunda Sırbistan’ı eledi. Fakat çeyrek finalde Fransa karşısında uzatma sonunda sahadan boynu bükük ayrıldı.

Takımın baş antrenörü Gianmarco Pozzeco Fransa mağlubiyetinin ardından açıklamalarda bulunurken, karşılaşmanın son bölümünde iki faul atışından yararlanamayan Simone Fontecchio’ya sahip çıktı.

“Oyuncularımla gerçekten gurur duyuyorum. Galibiyete ne kadar yakın olduğumuzu herkes gördü. Elbette, Fransa’yı tebrik ederim. Asla vazgeçmediler.”

Turnuva genelinde takımının performansını değerlendiren Pozzeco, şu ifadeleri kullandı:

“Oyuncularımı seviyorum. Yarın koçluğu bırakabilirim ve hayatım değişmiyor. Turnuvada gösterdikleri şey inanılmaz. Her günün antrenmanında ilk günden amaçlarına ulaşmak için savaşırlar. Buna herkesin saygı duyması gerekiyor. Herkes.. Onlar için gerçekten acı çekiyorum. Kendim için değil. Oyuncularımın hayal kurmaya devam etmesini izlemek istiyorum. Onlarla gerçekten gurur duyuyorum. EuroBasket’te en iyi basketbolu gösterdik.”

Maçın normal süresinin bitimine sayılı saniyeler kala İtalya maçta iki sayı farkla öndeyken iki serbest atıştan yararlanamayarak Fransa’yı maçı ortak etti. Faul çizgisinden iki atışı da kaçıran Simone Fontecchio hakkında da konuşan Gianmarco Pozzeco, oyuncusuna sahip çıktı.

“Böyle şeyler olabilir. Birkaç gün önce ayı şey Cedi Osman’ın başına geldi. Bir basketbolcu olarak benim de başıma aynı gelebilirdi. Hayatımız şutları kaçırmakla geçiyor. Önemli olan günün sonunda nasıl oynadığımız. Basketbola duyduğun tutkudur.”

Simone Fontecchio, yaz döneminde NBA takımlarından Utah Jazz ile garanti kontrat imzalayarak Avrupa’dan ayrıldı. Maçın sonunda İtalya’nın kaptanı Gigi Datome de basına verdiği demeçte yıldız isme sahip çıktı.

“Simone olmasaydı bugün burada olmayacağımızdan bahsetmek istiyorum. Onu suçlayan, oyunun ruhuna sahip değildir.”

Eurohoops