23 Mart 2023

Cedi Osman: “Koçun Benden Ne Beklediğini Biliyorum ve İşimi Yapmaya Odaklanıyorum”

Cleveland Cavaliers’da forma giyen ve 2022-23 sezonuna formda bir başlangıç yapan milli oyuncumuz Cedi Osman, NBA muhabiri Chris Fedor’a bir röportaj verdi.

NBA’de altıncı sezonunu geçiren 27 yaşındaki kanat oyuncusunun ismi yaz döneminde Cavaliers’ın Donovan Mitchell’ı kadroya eklemesinden sonra takas dedikodularına karışmıştı.

Cavaliers ile 2024 yazına kadar sözleşmesi bulunan Cedi Osman, koç JB Bickerstaff ile geçen sezona kıyasla arasında daha iyi bir iletişim olduğundan bahsetti.

“Geçen sezon yaptığım şeyi devam ettirmeye çalışıyorum. Koçun her gece benden ne beklediğini biliyorum. Onunla sürekli konuşuyordum. Sadece kendim olmamı istiyor. En önemlisi, sahaya her çıktığımda benden enerji ve savunma çabası bekliyor. Farkındayım. Yapabilecek durumdayım. Meydan okumayı kabul ettim. Rolümü bilmek oyunu benim için kolaylaştırıyor. Hem daha keyifli hale getiriyor.”

Cedi Osman Yayın Gerisinden Son Derece Formda Başladı

Cedi Osman geçen sezon 66 maçta görev alırken, Cavaliers’in oyun kurucu rotasyonunda yaşadığı sıkıntılar yüzünden topla daha çok oynamak ve karar verici role soyunmak zorunda kaldı. Bu durum 2.01’lik forvetin özellikle savunmadaki verimini düşürürken, yaz döneminde Cleveland’ın gard rotasyonuna yaptığı eklemelerle milli yıldızın oyunun iki tarafında da daha çok rol oynaması bekleniyor.

Cedi Osman, Cavaliers formasıyla sezonun ilk üç maçında yayın gerisinden %57 isabetle 16.0 sayı, 1.7 ribaunt ve 2.7 asist ortalamaları yakaladı. Koç JB Bickerstaff oyuncusunun yeni rolü hakkında şöyle konuştu:

“Cedi’den Telafi Edici Bir Oyuncu Olmasını İstemiyoruz”

“Cedi’den istediğimiz şey, telafi edici bir oyuncu olması değil. İki yönlü bir etki adamı olmasını bekliyoruz. Bir şutu kaçırdığı için onu asla dışarı çıkarmayacağız çünkü sahanın her iki tarafında da bizim için değerli. Şu ana kadar katkı sağladığı düzeyde kalıcı olmasını istiyoruz. Cedi’nin şutunun girdiği ya da top çaldığı, kaçtığı ya da turnike aldığı ve canlandırıcı olduğu bir ruhu var. Bizimkiler bunu hissediyor. Kişiliği ya da her ne olursa olsun, adamlarımız onun enerjisiyle gelişiyor ve bunu yüksek tutmamız ve güvenini yüksek tutmamız önemli çünkü sahip olabileceği etkiyi görebiliyorsunuz.”

Cedi Osman koç Bickerstaff’ın kendisine verdiği güvenden ve özgürlük alanından memnun. İlk beşteki rolünü Caris LeVert’e kaptırmış gibi dursa da sezona oldukça formda başladı ve takım arkadaşlarının kendisine güveni her geçen gün artıyor.

“Bana çok özgürlük veriyor. Ne zaman şut çekeceğimi ya da pas yapacağımı biliyorum. Ama hatalar yapacağım. JB’nin bunun bana daha fazla özgürlük ve daha fazla güç verdiğini söylediğini duymak güzel. Ne zaman yere bassam, gerçekten rahat hissediyorum. Bu, bana güvendikleri için JB’ye ve takım arkadaşlarıma teşekkürler.”

Cleveland.com