1 Mart 2024

Tony Parker Genç Oyuncuların Avrupa’da Daha Çok Kalmasından Yana

NBA’de geçirdiği süre zarfında San Antonio Spurs ile 4 şampiyonluk kazanan Fransız gard ve ASVEL Villeurbanne’in sahibi Tony Parker, L’Equipe gazetesine verdiği demeçte Avrupalı genç yeteneklerin erken yaşta NBA’e gitmesinden yana olmadığını dile getirdi.

Yaz döneminde, başta Elie Okobo ve Chris Jones olmak üzere kadrosunda önemli yıldızları kaybeden ASVEL, aynı zamanda 2023 NBA draftinde bir numaradan seçilmesine kesin gözüyle bakılan ve şimdiden bir fenomen haline gelen Victor Wembanyama’nın da takımdan ayrılmasıyla Turkish Airlines EuroLeague sezonuna istediği başlangıcı yapamadı ve dört maç sonunda bir galibiyette kaldı.

Parker, San Antonio Spurs tarafından henüz 19 yaşındayken 2001 draftinde yirmi sekizinci sıradan seçilerek NBA’in yolunu tutmuştu. ASVEL’in sahibi, kendine çizdiği kariyerle tezat oluşturacak şekilde, genç yeteneklerin Avrupa kalmamasından şikayetçi.

“Draft, bugün hiçbir şey ifade etmiyor. Genç oyuncuları potansiyellerine göre seçiyoruz, ancak bu potansiyel gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirsiz. Daha önce ABD’de iki veya üç yıl kolej basketbolu oynamanız veya Fransa’da en üst düzeyde yer almanız gerekiyordu. Şimdi ise 18 yaşını doldurmanız NBA’e gitmek için yeterli. Genç oyuncuları Fransa’da ya da Avrupa’da kalmaya zorlayamamamız gerçekten çok yazık. Anlıyorum, ABD’de kazanılacak çok para var ama Amerikalılar işe alım konusunda oldukça katı.”

NBA yönetimi önümüzdeki yıldan itibaren ABD menşeli oyuncular için yürürlükte olan bir sene kolej okuma kuralını kaldırmayı planlıyor. Bu durum birçok oyuncunun kolej basketbolu oynamadan direk olarak profesyonel olması anlamına geliyor. Kolej okumadan NBA’e giden isimler arasında merhum Kobe Bryant ve bu sezon lig tarihinin en skorer ismi olmaya aday LeBron James başı çekiyor.