27 Mayıs 2024

Euroleague Yönetimi, Kovid-19 Salgınına İlişkin Taslak Protokol Yayınladı

Eurolegue yönetiminin, 1 Ekim’de başlayacak 2020-2021 Turkish Airlines Euroelague sezonu öncesi, kovid-19 salgınına dair alınması gereken önlemler hakkında taslak protokol hazırladığı bildirildi.

Yeni EuroLeague sezonu başlamadan bir ay önce, Euroleague yönetimi, pandemi sürecinde oyuncuların ve teknik ekiplerin sağlığını korumaya yönelik yeni kurallar dizisi hakkında bir taslak protokol hazırlayarak takımları bilgilendirdi. Protokolün 15 Eylül’de tamamlanmasının beklendiğini belirtiliyor.

Maçlardan Üç Gün Önce Test

Yayınlanan taslak protokole göre, Turkish Airlines Euroleague maçlarından üç gün önce her oyuncu ve antrenör en az bir kez koronavirüs testine girecek. Enfeksiyon oranının yüksek olduğu ülkelerde oyuncu ve takım çalışanlarına haftada en az iki test yapılması planlanıyor. Olası bir pozitif test sonucunda, Euroleague yönetiminin hazırladığı taslak, tüm takımın karantinaya alınmasını ön görmüyor. Bu da takımlarda pozitif vakalar olsa bile maçların ertelenmesinin önüne geçiyor.

Taslak aşamasında protokole göre test sonucu pozitif çıkan oyuncu veya antrenörlerin isimleri kendi rızaları alınmadan medyayla paylaşılmayacak. Kovid-19 testi pozitif çıkan biri dört gün içinde iki kez teste tabi tutulacak. Testi pozitif çıkan oyuncular iki hafta süreyle müsabakalarda yer alamayacak. Protokole göre oyuncular yeniden müsabakalarda yer alabilmek için en az iki negatif test sonucu vermesi gerekiyor.

Taslak halindeki protokole göre önümüzdeki sezon Turkish Airlines Euroleague’de mücadele edecek her takım iki hafta içinde Kovid-19 yöneticisi atamak zorunda. Öte yandan maçların seyircili oynanması şu aşamada zor gözüküyor.