2 Mart 2024

Euroleague 29. Hafta: Valencia – Fenerbahçe Beko Önizleme

Euroleague 29. Hafta mücadelesinde Valencia, çift maç haftasında Barcelona’yı deviren Fenerbahçe Beko’yu konuk edecek.

Euroleague normal sezonunun 29’ncu haftasında Play Off hattının gerisine düşen Valencia ile ilk 4’ü hedefleyen Fenerbahçe Beko karşılaşacak. Zorlu mücadele öncesinde Fenerbahçe Beko kanadında gelen sakatlık haberleri, takımdaki moralleri bozdu. Önce Pierre, sonrasında da Metecan’ın sakatlanması ile birlikte, rotasyonda ufak da olsa bir daralma yaşanabilir. Bunun yanı sıra yeni transfer Tyler Dorsey ve uzun bir sürenin ardından parkelere geri dönen Bjelica’nın takıma ısınması da olumlu gelişmelerden biri. Valencia tarafında ise, işler hiç yolunda gitmiyor.

Valencia Play Off Yarışından Uzaklaştı

İspanyol ekibi bu sezon oynadığı 28 Euroleague maçının 13’ünü kazanırken, 15 maçta da mağlup oldu. Sezon başından bu yana istikrar tutturamayan İspanyol ekibi de tıpkı Fenerbahçe gibi sakatlıklarla uğraşıyor. Evinde oynadığı 15 maçtan 7 galibiyet çıkarabilen Valencia, Play Off yarışının 2 galibiyet uzağında yer alıyor. Normal sezonun bitimine kısa bir süre kala, İspanyol temsilcisinin ilk 8’e girmesi mucizelere bağlı gözüküyor. Öte yandan takımın kilit parçalarından Van Rossom ile birlikte birçok sakat oyuncuları var. Pradilla, Alexander ve Jimenez gibi oyuncuların yokluğu da, Valencia’nın gardının düşmesine sebep oldu. Fenerbahçe Beko karşısında şansları az olacak. Yine de Play Off ümitlerini koruyabilmek adına galibiyet için sahaya çıkacaklar.

Fenerbahçe Beko İlk 4’ü İstiyor

Monaco ile ilk 4 yarışının içinde olan Fenerbahçe Beko, geçtiğimiz haftaya kötü başladı. Maccabi deplasmanında alınan mağlubiyet moralleri bozsa da, sonrasında Barcelona’yı mağlup ettiler. Üstelik 18 sayıdan geri gelerek maçı kazanmaları, özgüven artıran bir detay oldu. Pota altında Booker ve Motley’in uyumu, Barcelona maçının kilit noktalarından biriydi. Bu karşılaşmada da Valencia’ya özellikle pota altında üstünlük kurmalarını beklemek doğal olacak. Bunun yanı sıra Bjelica’nın dönüşü, Tyler Dorsey’in takıma ısınması gibi faktörler de, yine temsilcimizin avantajlarını çoğaltacak. Zorlu mücadeleden galip gelerek yarışın içinde kalmak isteyen Fenerbahçe Beko, deplasmanlarda 8 Aralık’tan bu yana üst üste iki kez kazanamadı. Son deplasmanda da Maccabi’ye mağlup oldular. Özellikle ligin ikinci yarısındaki deplasman karnesi kötü olsa da, Valencia maçına temsilcimiz favori olarak çıkacak.