15 Nisan 2024

Euroleague 27. Hafta: Olympiakos – Barcelona Önizleme

Euroleague’de normal sezon heyecanı tam gaz devam ederken, 27’nci hafta mücadelesinde ilk 3’te yer alan iki takım olan Olympiakos ile Barcelona karşı karşıya gelecek.

Euroleague’de uzun süredir liderlik koltuğunda bulunan Olympiakos, geçtiğimiz hafta Milano karşısında ağır bir mağlubiyet alarak koltuğu Real Madrid’e bırakmıştı. Olympiakos, bu hafta tekrardan evine dönerken, evinde kendisi ile aynı galibiyet sayısında bulunan Barcelona’yı konuk edecek. Olympiakos’un kazanması halinde, Real Madrid’in puan kaybı yaşaması durumunda Yunan temsilcisi tekrardan liderlik koltuğuna oturabilir. Barcelona’nın kazanması durumunda ise ligin ilk 2 sırasında iki İspanyol temsilcisini görebiliriz. Haftanın en zorlu müsabakalarından birinde, iki takımın da genel durumlarına göz atalım.

Olympiakos Liderliği Kaybetti

Olympiakos, 2023 yılına müthiş bir giriş yaparak Euroleague arenasında Mart ayına kadar yalnızca 1 maç kaybetti. 10 Ocak’ta Monaco karşısında alınan mağlubiyetin ardından, 7 maçtan 7 galibiyet çıkarmayı başardılar. Deplasmanda kazandıkları Virtus Bologna mücadelesi dışında, 6 maçta da rakiplerine 5 sayıdan fazla fark attılar. Müthiş bir randıman yakalayan Yunanistan ekibi, sezonun hayal kırıklıklarından biri olan Milano karşısında ise adeta sahadan silindi. Rakibine 83-62’lik skorla kaybeden Olympiakos, böylelikle hem 7 maç aradan sonra kaybetti. Aynı zamanda da liderliği Real Madrid’e kaptırdı. Bu hafta karşılaşacakları Barcelona karşısında galip gelerek, Milano maçının kayıplarını minimuma indirmeye çalışacaklar.

Barcelona İlk 2 İçin Savaşıyor

Normal sezonun ilk 3 sıralamasında yer alan iki İspanyol ekibinden biri olan Barcelona ise, dişe diş süren liderlik yarışında zorlu bir engeli kayıpsız atlatmak istiyor. Oynadığı son 5 Euroleague mücadelesinin tamamını kazanan Barcelona, bu tarihten sonra ilk defa deplasmana çıkacak. Olympiakos’un geçtiğimiz haftaki mağlubiyeti dışında yakaladığı form ve Barcelona’nın galibiyet serisi, heyecan düzeyi yüksek bir maçın işaretçisi oluyor. İki ekibin de liderlik için mücadele ettiği sezonda öncelikli olarak kayıp yaşamamak, sonrasında ise Real Madrid’in mağlubiyetini bekleyecekleri öngörülmekte. Zorlu mücadelede galip gelen taraf, rakibini sıralamada bir alta iterken liderlik için de ihtimalleri yükseltecek. Kaybeden taraf ise, Real Madrid’in de kazanması durumunda normal sezon liderliği umutlarını tamamen sıfırlayabilir.