27 Mayıs 2024

Ergin Ataman: “Türkiye Ligi’nin Mutlaka Oynanması Gerektiğini Düşünüyorum.”

Anadolu Efes‘in başarılı koçu Ergin Ataman, Turkish Airlines Euroleague ile beraber ING Basketbol Süper Ligi‘nin de tamamlanması gerektiğini yineledi.

Tivibuspor’a konuk olan tüm kulvarlardaki en güçlü şampiyonluk adayı Anadolu Efes‘in koçu Ataman gündem hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

EuroLeague’de sezonu şampiyon olarak tamamlamaya hazır olduklarını söyleyen Ataman, şu ifadeleri kullandı:

Bütün oyuncularımız, mental olarak kendini hazır tutuyor. Bu hastalık sebebiyle 24 Mayıs’ta EuroLeague nihai kararını verecek. Ya sezon tamamen iptal edilecek ya da daha önce açıklanan plan dahilinde 4 Temmuz ile 26 Temmuz arasında oynanacak. EuroLeague’in lideri olarak biz, mental olarak da fiziksel olarak da kendimizi hazır tutuyoruz. Sanki oynanacakmış gibi kendimizi hazır tutuyoruz. Şu anda İstanbul’da bulunan oyuncularımız, 2-3 haftadır açık olan tesislerimizde, tamamen hijyenik şartlar altında sadece bir asistan koçun yer aldığı 2-3 kişilik gruplar halinde bir fiziksel hazırlık yapıyor. Bizim 2-3 haftadır yaptığımız bu yönteme, 1 Mayıs’tan itibaren NBA’de başlayacak. Biz, herkesten bu konuda önce davrandık. Amerika’ya giden bazı oyuncularımız var. Onlarla da sürekli temas halindeyiz. Fiziksel olarak da mental olarak da hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Eğer sezon oynanırsa EuroLeague’in açıkladığı plana göre 29 Mayıs’ta oyuncuların takımlarına geri dönmesi gerekiyor. Tabii hükümetler buna izin verdiği takdirde… Biz bu planımızı uyguluyoruz. Zaman zaman bir takım yorumları da takip ediyorum; “3 hafta içerisinde takımlar nasıl hazır olacak” diye… EuroLeague’in burada verdiği 3 haftalık süre, sadece takım antrenmanları için geçerli. Ama 24 Mayıs’tan sonra 4 Temmuz’a kadar 6 haftalık bir süreç var. Bu süreç içerisinde de oyuncuların bireysel olarak hem fiziksel hem de mental olarak kendilerini hazırlayacağını düşünüyorum. 3 haftalık takım antrenmanlarından da yeterli olacağını düşünüyorum. Takımlar, %100’le olmasa da %70-%80’leriyle sezonu bitirebilirler. Sezona şampiyonluk hedefiyle başladık, son ana kadar da bu hedefimiz için devam edeceğiz. Ümit ediyorum bu salgın kontrol altına alınır. Tüm oyuncuların, tüm bireylerin güven içinde olduğu bir yerde oynanma imkanını tanır. Sonuçta da sportif bir sonuçla EuroLeague sonlandırılır. Tabii aynı dileklerim Türkiye Ligi için de geçerli. Sağlık şartları sağlandığı takdirde Türkiye Ligi’nin de mutlak suretle oynanması gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye Ligi’nde sezonun tamamlanması gerektiğini söyleyen Ataman, görüşlerini şöyle açıkladı:

Diğer ülkelerin bu konuda planladıklarına da bakmamız gerekiyor. Bir kere seyircisiz oynanacağı kesin. Artık spor müsabakaları, bir sonraki sezona kadar seyircisiz oynanacak. Ümidimiz burada, aşının ve ilacının bulunup ve en azından bir sonraki sezona seyircili başlanması. Bu konuda herhangi bir tereddüt yok. Futbol da basketbol da bu sezon bitirilirse seyircisiz oynanacak. Burası kesin. İspanya Ligi’nin 10-12 günlük bir sürede 12 takımın katılacağı ve tek şehirde düzenlenecek bir turnuvayla sezonu bitirme planı var. Keza Almanya da 10 takımlı bir turnuvayla sezonu bitirmeyi planlıyor. Türkiye’de de buna benzer bir yöntemin uygunlanması gerektiğini düşünüyorum. Diğer ligler oynanmazsa Türkiye Ligi de oynanmayabilir ama İspanya ve Almanya’da oynanırken Türkiye’de oynanmazsa bu bizim açımızdan bir prestij kaybı olur. Bazı takımların yabancı oyuncuların sözleşmeleri feshetmeleri ya da onları ülkelerine göndermelerinin organizasyonu hiçbir şekilde bağlamayacağını düşünüyorum. Sonuçta önemli burada organizasyonun vereceği karardır. Burada ligin oynanmaması için tek bir sebep olabilir, o da Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun ligin oynanmasına izin vermemesi… O zaman tabii ki söylenecek bir söz kalmaz. Türkiye’de futbol ligi oynanacaksa, basketbol liginin de oynanması gerekir.

EDİTÖR YORUMU:

Öncelikle koçun hırsını anlıyoruz elbette. İki kulvarda da çok başarılı gidiyordu takımı ve haklı olarak şampiyonluk yolundaki hedeflerini gerçekleştirmek istiyorlar. Ancak işin ekonomik ve sağlık boyutuna baktığımızda optimal bir karar vermek gerekiyor. Euroleague ve NBA gibi organizasyonların ekonomik kayıpları ciddi boyutlarda olacağından sezonu tamamen iptal etmek istememelerini, çabalamalarını anlıyoruz. Ancak bizim ligimiz ekonomik anlamda o boyutlara yanaşamayacak kadar küçük bir lig. Diğer taraftan İtalya ve VTB Lig gibi bizim seviyemizde olan ligler ve bizden bir kademe daha altta olan Avrupa ülkeleri sezonlarını tamamen iptal etmişken mali anlamda bizden daha güçlü olan İspanya Liga Endesa ve Almanya BBL’nin kararlarını beklemek hata olur. Ligimizi dev aynasında görmekten vazgeçelim. Ayrıca futbol başlarsa basketbol da başlasın da doğru bir söylem değil. Hem belirttiğim gibi işin ekonomik boyutu arasında uçurumlar var iki ligin hem de basketbol çok daha fazla temasa dayalı ve kapalı alanda oynanan bir spor. Sağlık anlamında da elbette riski çok daha fazla. Son olarak oyuncular %100 değilse bile %70-80 olarak hazır gelirler demiş Ataman, evet doğru bir açıklama ama böyle gelen oyuncuların sakatlanma riskini ne yapacağız… Ayrıca unutmayalım bir çok takım oyuncularını dağıttı, kontratları feshetti. Hangi oyuncularla hangi takımlarla ligi oynatacaksınız…Özetle nereden tutsanız bizim ligimizin yani ING Basketbol Süper Ligi’nin döndürülme çabaları çok ama çok gereksiz…