18 Temmuz 2024

BSL’nin Yeni Takımı Olması Beklenen Petkim’de Koç Adayları Belli Oldu

TBF Yönetim Kurulu’nun yaptığı son toplantıda aldığı kararlar arasında Bakırköy Basket‘in (sigortam.net İTÜ) ING Basketbol Süper Ligi‘ne yeni sezonda alınmaması da yer alıyor.

Ancak TBF takım yönetiminin tahkime gitme olasılığını da değerlendirerek şuan için yerine bir takım davet etmedi. Eğer Bakırköy tahkime gitmez ya da giderlerse ve aleyhlerine bir karar çıkarsa TBF’nin planı hazır. TBL pandemi nedeniyle iptal edildiğinde birinci sırada yer alan İzmir ekibi Petkim BSL’ye davet edilecek. Bu arada Bakırköy de isterse TBL’de mücadelesinde devam edebilecek.

Bu senaryo doğrultusunda BSL’de yer alma ihtimali hayli yüksek olan Petkim de yeniden yapılanma için harekete geçti. İzmir ekibi öncelikle yeni koçunu belirleyecek ve bu noktada 3 aday ile görüşmeler gerçekleştirildi:

50 yaşında olan Litvanyalı koç Kestutis Kemzura, hatırlayacağınız üzere iki sezon boyunca Daçka’da Blatt’ın yardımcılığını yapmış, Olympiakos’da da Blatt ile birlikte çalışmış ve onun ayrıldığı dönemde de geçici olarak başantrenörlük görevini yürütmüştü. Bu sezon Bartzokas’ın yardımclığını yaptı Olympiakos’da.

46 yaşında olan Sloven koç Saso Filipovski ise 2016-18 arasında, 2 sezon boyunca Banvit’de (Teksüt Bandırma) başantrenörlük yaptı, sonrasında da AS Monaco takımını çalıştırdı. Bu sezon herhangi bir takımda görev almadı.

45 yaşında olan Ahmet Çakı, 1996 yılından bu yana BSL takımlarında yardımcı antrenörlük ve koçluk görevlerinde bulunuyor. 2016-17 sezonunda Alba Berlin’i çalıştırdıktan sonra 2018-19 sezonuna Daçka’da başantrenörlük görevine başlayan Çakı, Aralık 2018’de görevinden ayrılmıştı. Son 2 sezondur takım çalıştırmıyor.