27 Mayıs 2024

Boston Celtics Savunmasıyla Seriyi Kazandı

NBA play-offlarında doğu konferansı yarı final serisi yedinci maçında Toronto Raptors ile Boston Celtics karşı karşıya geldi. Boston Celtics yıldız oyuncuları Jayson Tatum ve Jaylen Brown’in etkili oyunuyla rakibini 87-92 yenerek adını bir üst tura yazdırdı.

İki takım da maça hücumda tutuk başlarken, ilk üç dakikalık bölümü Toronto Raptors rakibi karşısında 7-5 üstün geçti. Bu bölümden sonra rakibi karşısında 12-0’lık bir seri yakalayan Boston Celtics farkı çift hanelere getirdi 19-7.  Çeyreğin son 5 dakikasında Celtics karşısında 20-7’lik seri yakalayan Toronto Raptors ilk periyodu 27-26 önde kapattı.

İkinci çeyrekte Jason Tatum’in kenarda olduğu bölümde Boston Celtics hücumda zorlandı. Çeyreğin ilk üç buçuk dakikalık bölümünde Toronto Raptors rakibi karşısında yakaladığı 8-3’lük seriyle farkı 6 sayıya getirdi 35-29. Periyodun geri kalan bölümünde hücumda Jaylen Brown ve Kemba Walker ile etkili olup 10-0’lık seri yakalayan Celtics, Raptors karşısında devreye 50-46 önde girdi.

Üçüncü periyodun ilk altı dakikalık bölümünde oyunda denge vardı. Boston Celtics bu bölümde hücumda Jayson Tatum ve Jaylen Brown ikilisiyle etkili olurken, Toronto Raptors Kyle Lowry ve Pascal Siakam ile sayılar buldu. Periyodun geri kalan bölümünde Toronto Raptors, Kyle Lowry ve Fred VanVleet ikilisiyle sayılar bulurken, Boston Celtics Jason Tatum ve Marcus Smart’in basketleriyle periyodu 72-71 önde tamamladı.

Kyle Lowry Faul Problemine Girdi

Son çeyreğe Boston Celtics Kemba Walker, Daniel Theis ve Jayson Tatum’in basketleriyle 7-0’lık seriyle başladı. Hücumda Jayson Tatum, Jaylen Brown ve Kemba Walker üçlüsüyle sayılar bulan Celtics maçın son beş dakikasına 9 sayı farkla önde girdi. Son bölümde Toronto Raptors Kyle Lowry ve Pascal Siakam’ın gayretleriyle bitimi 1 dakika kala farkı 2 sayıya indirdi. Son 34 saniyede Kyle Lowry altıncı faulünü alarak oyun dışı kalınca hücumda organize olmakta zorlanan Raptors, Celtics karşısında salondan 87-92 mağlup ayrıldı. Celtics’in maçı kazanmasında rakibi top kayıplarına zorlayıp bu hatalardan 31 sayı üretmeyi başarması ana faktör oldu. 

Boston Celtics bu sonuçla NBA play-offlarında konferans finaline yükselirken Miami Heat’in rakibi oldu. Boston Celtics ile Miami Heat arasındaki serinin ilk maçının tarihi henüz kesinlik kazanmadı.

Maçın tüm istatistikleri için tıklayın!

https://youtu.be/tS2UvRyuaxA