19 Temmuz 2024

Bogdan Bogdanovic Atlanta Hawks’da

Free-agent piyasasının dikkat çeken oyuncularından eski Fenerbahçeli Bogdan Bogdanovic 4 yıl 72 milyon dolarlık kontrat karşılığında Atlanta Hawks ile anlaşma sağladı. ESPN’den Adrian Wojnarowski’nin haberine göre Sacramento Kings bu teklifi karşılamayı düşünmüyor. Böylece Bogdan  Bogdanovic’in Hawks’a katılmasının önündeki tek engel de kalkmış oldu.

Daha önce takas dönemi açılmadan adı sıkça Milwaukee Bucks ve Los Angeles Lakers ile anılan Bogdan Bogdanovic Atlanta Hawks’ın bu sezon kadrosuna eklediği dördüncü önemli parça oldu. Sırp yıldız geçtiğimiz sezon başında Sacramento Kings’in kendisine önerdiği sözleşmeyi kabul etmemiş ve sezon sonunda sınırlı serbest oyuncu olmaya hak kazanmıştı. NBA’de serbest oyuncu dönemi açılmadan sing&trade yöntemiyle Milwaukee Bucks’ın yolunu tutan Bogdanovic NBA yönetiminin bu takası veto etmesinin ardından gelen teklifleri değerlendirmeye aldı.

Bogdan Bogdanovic geçtiğimiz sezon Sacramento Kings formasıyla normal sezonda 61 maçın 28’inde ilk beş başlayıp 15.1 sayı, 3.4 ribaunt ve 3.4 asist ortalamaları yakalamıştı. Öte yandan Sacramento Kings’in Atlanta Hawks tarafından Sırp yıldıza yapılan teklifi karşılamayışında takımı önümüzdeki yıllarda De’Aaron Fox, Marvin Bagley bu sezonki draft seçimi Tyrese Hailburton üzerine kurmak istemesinin payı olduğu düşünülüyor.

Atlanta daha önce free-agent piyasasında İtalyan forvet Danilo Gallinari, gard Khris Dunn ve Rajon Rondo’yu kadrosuna katmıştı. Hawks’ın bu hamelelerinin ardından koç Lloyd Pierce’in elinde son derece geniş bir rotasyon var. Kurduğu kadroyla doğu konferansında şimdiden play-off adayları arasında gösterilen Atlanta Hawks’ın bu hedefe ulaşıp ulaşamayacağını ise zaman gösterecek.