19 Temmuz 2024

Barcelona, Karar Vermesi Gerekirse Euroleague’i Seçecek

Barcelona, İspanya basınında çıkan haberlere göre tercih yapması gerekirse İspanya Liga Endesa yerine Turkish Airlines Euroleague‘de sezonu tamamlamayı seçecek.

Coronavirüs salgını nedeniyle bildiğiniz üzere hem Euroleague hem de Liga Endesa askıya alınmış ancak iki ligde 2019-20 sezonunun nasıl tamamlanacağı ile ilgili bir karar vermemişti halen. İki ligde sezonu tamamlamak adına uygun şartları arıyor ve bu noktada 31 Temmuz’dan sonrasına sarkmayacak şekilde maçların oynanması en gerçekçi çözün olarak öne çıkıyor.

Ancak tabi bu durumda hem Liga Endesa hem de Euroleague maçları Temmuz ayında oynatmaya kalkacak ve maçların çakışma ihtimali hayli yüksek olacak. İşte bu noktada İspanyol ekipleri ya Euroleague ya da ligde sezonu tamamlamayı tercih etmek zorunda kalacak.

RAC1 Radio’nun haberine göre Barça bu konudaki kararını şimdiden verdi ve Euroleague’i tercih edecek beklendiği gibi.

Hatırlayacağınız üzere Euroleague yönetimi 23 Nisan’da yaptığı açıklamada sezon devam edebilecek olursa, sağlık güvenliği sağlanırsa maçlar 4-26 Temmuz tarihleri arasında oynanacak. ACB yönetimi de yaptığı açıklamada 31 Temmuz’a kadar sezonu tamamlamaya çalışacağını açıklamıştı.

Elbette bu ikilimde kalacak tek takım Barça olmayacak. Euroleague’de mücadele eden diğer İspanyol ekipleri Real Madrid, Kirolbet Baskonia ve Valencia da bir karar vermek durumunda kalacaklar. Diğer taraftan Euroleague’de temsilcileri bulunan ülkelerden sadece Yunanistan, Rusya (VTB) ve Litvanya sezonu iptal edip tescil etti. Türkiye, Fransa, Almanya, İtalya, İsrail gibi ülkelerde de benzer sorunlar ortaya çıkabilir takımlar için.

Sezonun tekrar başlaması için en az 1 aylık bir hazırlık süreci gerektiğini de unutmamak lazım. Tabi daha da önemlisi sağlık yetkililerinin yaz döneminde sezonun geri dönmesine izin verip vermeyeceği, yani güvenli ortamın sağlanıp sağlanmayacağı.