29 Mayıs 2024

Euroleague 2023-24 Sezonu Yükselen Yıldız Adayları

EuroLeague Yükselen Yıldız ödülü kıta basketbolunun en prestijli ödüllerinden biri.

Turkish Airlines EuroLeague‘de her sezonun en iyi genç oyuncusuna verilen bir ödül. Şuana kadar ödülü kazananlar listesinde Luka Doncic, Bogdan Bogdanovic, Nikola Mirotic, Ricky Rubio ve Kostas Papanikolaou gibi önemli isimler yer alıyor.

Bu yılki ödüle 1 Temmuz 2001 ve sonrasında doğan oyuncular katılabiliyor. Yaş sınırlamasına rağmen 2023-24 EuroLeague Yükselen Yıldızı olmak için birçok güçlü aday var.

10. Eleftherios Mantzoukas, Panathinaikos : 8 Temmuz 2003

20 yaşındaki Mantzoukas şimdiden EuroLeague’de 39 maça çıkmış bir oyuncu. Harika bir şutör olan Mantzoukas sahada birçok şey yapabilecek potansiyele sahip. Juancho Hernangomez’in takım arkadaşı olması ona çok yardımcı olacaktır.

9. Hugo Gonzalez, Real Madrid : 5 Şubat 2006

Listedeki en genç oyuncu. Real yeteneğini ortaya çıkarmak için acele etmiyor. Gonzalez’in patlayıcılığı ve bire bir yeteneklerinin karışımı onu yakında bir yıldız yapacaktır. Sezon boyunca önemli süreler alması bekleniyor.

8. Matthew Strazel, AS Monaco : 5 Ağustos 2002

Geride bıraktığı 91 EuroLeague maçıyla Strazel genç yaşına rağmen bu turnuvada oldukça tecrübeli bir isim. Derin şut mesafesi ve pas yetenekleri ona Monaco’nun yıldızlarla dolu arka alanında yine de parlama şansı verecek.

7. Tristan Vukcevic, Partizan : 11 Mart 2003

Babasından sonra ikinci jenerasyon bir EuroLeague oyuncusu olan Vukcevic, sınırsız şut menziline ve iyi iş ahlakına sahip bir uzun forvet. Fiziksel olarak da geliştiğinde koç Obradovic’in rotasyonunda çok daha büyük bir rol oynayabilir.

6. Noam Yaacov, LDLC Asvel Villeurbanne : 20 Ekim 2004

Yaacov şimdiden Fransa Ligi’nde kaliteli süreler almaya başladı ve Koç T.J. Parker’ın rotasyonunda kendine bir yer edindi. 18 yaşında ne kadar etkili bir oyun kurucu olduğunu göstermek için iyi bir şansa sahip.

5. Eli Ndiaye, Real Madrid : 26 Haziran 2004

Ndiaye geçen sezon EuroLeague Playofflarında ve Final Four’da kaliteli süreler aldı. Güçlü, atletik ve şutları bloklamak için harika bir zamanlamaya sahip olan Ndiaye artık Yükselen Yıldız ödülü için mücadele etmeye hazır.

4. Gabriele Procida, Alba Berlin : 1 Haziran 2002

Çabuk mekaniği ile sınırsız şut menziline sahip uzun bir guard olan Procida, geçen sezon ilk EuroLeague deneyimini yaşadı ve yeni sezonda ALBA’nın ana perimetre silahlarından biri olarak daha büyük bir rol oynamaya hazır.

3. James Nnaji, FC Barcelona : 14 Ağustos 2004

Nnaji hala gelişmekte olan bir oyuncu ama beklenenden hızlı öğreniyor. Aynı zamanda turnuvadaki en güçlü ve en fiziksel pivotlardan biri ve her rakibini domine etmeye başlaması an meselesi.

2. Khalifa Diop, Baskonia Vitoria-Gasteiz : 14 Ocak 2002

Diop, EuroCup’dan sonra Euroleague’de de Yükselen Yıldız ödülünü kazanmak istiyor. Olağanüstü fiziğini sahayı koşmak ve çemberin üzerinde bitirmek için kullanabiliyor. Dahası, ribaundları toplamak ve şutları engellemek için harika bir zamanlamaya sahip, tam bir savunma duvarı.

1.Matteo Spagnolo, Alba Berlin : 10 Ocak 2003

Spagnolo hem İtalya Ligi’nde hem de EuroCup’ta çift haneli skor ortalamaları yakaladığı güçlü bir sezonun ardından geliyor. Bir sonraki durağı: ALBA’nın lideri olmak. Eğer bunu başarırsa, Yükselen Yıldız Ödülü de onun olabilir.