18 Nisan 2024

Aydın Örs, Gündeme Dair Açıklamalarda Bulundu

Türk basketbolunun duayen koçlarından biri olan Aydın Örs, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Örs, beIN Sports’ta ING Basketbol Süper Ligi‘nde sezonunun iptal edilmesi ve basketboldaki mevcut durum hakkında yorumlarını ifade etti.

İşte Örs’ün açıklamaları:

İlk başlarda oynama ihtimalini daha yüksek görüyordum fakat belirsizlik ve salgın hastalığın giderek yayılma ihtimali, basketbolun çok temaslı bir spor olması, bugün karar verdiğiniz zaman en az 1 ay sonrasını planlamanız gerekecek. Takımların antrenman yapması, yabancıların gelip karantinaya girmesi vs. bunları düşündüğünüz zaman, federasyonun verdiği kararı doğru ve zamanında buluyorum. Kaldı ki kulüplerin hemen hemen tamamı da bunu desteklemişler. Şöyle bir şansı vardı federasyonun; EuroLeague’de A lisansı olan iki takımımızın, gelecek sezon EuroLeague’de olacağı zaten kesin. O bakımından tabii ki bunun zorlukları olacak, küme düşme durumu, alt ligden kimlerin Süper Lig’e alınacağı, bunlar netameli konular. En azından kulüplerin önümüzdeki sezon için yeniden bir yapılanma yapıp, nefes alması ve ekonomik durumlarını gözden geçirmesi açısından çok önemli. Ekonomi şu anda çok zor durumda. Kulüplere baktığımız zaman bütçeler çok küçüldü. Kolay değil.

Federasyona da düşen geleceğe dönük sorumluluklar var. Bu felaketi bir fırsat bilip, Türk basketboluyla ilgili radikal kararlar alınması gerektiğini düşünüyorum. En önemli konu, altyapıdan gelen oyuncuların önünü açmak için birtakım kararlarla yönetmelik değişiklikleri yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Gelişim Ligi, çok önemli bir projeydi. Müthiş bir genç oyuncu havuzu oluştu. 12 kişilik kadroda en az 3-4 tane 22 yaş altı oyuncu bulundurulması, yabancı oyuncu kuralının belki de yeniden gözden geçirilmesi gibi, buna benzer, kulüpleri altyapıya daha çok fazla yatırım yapmaya teşvik edecek önlemlerin alınması gerek.

Bence gençlerin oynamamasında ne oyuncularda ne de antrenörler de hata var. Oyunculara hep şunu tavsiye ediyorum; antrenörünüzü ikna edeceksiniz. Nasıl edeceksiniz? Antrenmandaki rekabetle. Karşınızdaki yabancı oyuncuymuş hiç farketmez. Antrenmanda kimle eşleşiyorsanız üstünlük kurmanız gerekiyor. Hem fiziken hem de teknik olarak üstünlük kurduğun zaman ve bu da sürekli olduğu zaman, gün gelir antrenör daha fazla süreyi veriyor. Hep Mirsad örneğini veriyorum. Olimpiakos’u deplasmanda yendiğimizde Mirsad, 18 yaşındaydı. O, beni ikna etti. Formayı benden zorla aldı. Antrenörlerin de formayı dağıtırken daha adaletli olması gerekiyor.

Bana genelde ‘Antrenörlüğü özlüyor musun?’ diye soruyorlar. En çok, bireysel oyuncu yetiştirmeyi çok haz duyarak, severek yapıyordum. Bir oyuncudan örnek vermek gerekirse, mesela Hidayet Türkoğlu, Hidayet’in şut mekaniğiyle ilgili sorunları vardı. Yatıyorduk, kalkıyorduk, antrenman öncesi-sonrası onunla çalışıyorduk. Bunlar bana çok zevkli geliyordu.

beIN Sports

Koç Örs’ün de dediği gibi pandemi nedeniyle sezonun iptal edilmesi aslında radikal kararlar alınması ile ilgili fırsatlar da doğurdu. Örneğin yabancı kuralına takıntılı bir halde projeler üretmektense genç oyuncuların daha fazla A takım kadrolarında yer alması teşvik edilebilir. Bandırma örneğinde bu sezon gördük, pırıl pırıl gençlerimiz var ve aslında fırsat verdiğinizde Şampiyonlar Ligi’nde Avrupa arenasında bile çok iyi işler çıkarabiliyorlar. Alt yapıdan nasıl oyuncu yetiştireceğimize ve genç yetenekleri nasıl A takım seviyesinde kullanacağımız, kullanmaya teşvik etmeye yönelik projelere konsantre olmalıyız.

2 thoughts on “Aydın Örs, Gündeme Dair Açıklamalarda Bulundu

  1. Aydın abi harika bir antrenör… Gerçekten yeri doldurulmaz bir hoca.. Allah kendisine uzun, sağlıklı ömürler versin… Kişiye yaklaşımı çooook farklı

Comments are closed.