25 Mart 2023

Zeljko Obradovic: “Sıradaki Durağım Kesinlikle NBA Olmayacak”

Avrupa basketbol dünyası Zeljko Obradovic‘in vereceği kararı bekliyor. Mozzart Sport’un haberine göre Sırp dergisi Nin’e konuşan Zeljko Obradovic şu aşamada NBA’de takım çalıştırmayı düşünmediğini dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde, efsane koç Obradovic, basına yansıyan haberlerde önümüzdeki sezon takım çalıştırmak çalıştırmayacağını 20 gün içerisinde açıklayacağını belirtmişti. Obradovic, Nin dergisine verdiği röportajda NBA’den sadece 2013 yılında Detroit Pistons tarafından kendisine ciddi bir teklif yapıldığını dile getirdi.

Önümüzdeki sezon kesinlikle NBA’de takım çalıştırmayacağını kaydeden Obradovic, NBA takımlarının Avrupalı koçlara güvenmediğini söyledi. Bu önyargının kırılmasının çok zor olduğunu dile getiren Sırp antrenör, konuyla ilgili şunları söyledi:

“David Blatt gibi aslında Amerikalı bir koç bile Avrupa’da Maccabi ile başarılı olduktan sonra NBA’de tutunamadı. Bu aşılması çok zor bir kısır döngü. NBA’de baş antrenörlük yapan tek bir Avrupalı oldu şu ana kadar. O da Igor Kokoskov. Utah Jazz’ın şu anki koçu Quin Snyder birkaç yıl CSKA’da Ettore Messina’nın yardımcılığını yaptı. Bir fırsat yakaladı ve bence şu anda harika iş çıkarıyor. Öte yandan Ettore Messina yedi sezon boyunca NBA’de asistanlık yapmasına karşın bir türlü baş antrenörlük için ciddi bir teklif almadı. Ben de 2013 yılında Detroit Pistons dışında hiçbir NBA takımından ciddi bir teklif almadım.”

Zeljko Obradovic’in NBA’in Avrupalı koçlar hakkında önyargıya sahip olduğu yönündeki demeci Sergio Scariolo’nun geçtiğimiz günlerde Avrupalı koçların NBA’de takım çalıştırmasının zor olduğu yönündeki demeciyle örtüşüyor.

David Blatt Maccabi ile EuroLeague şampiyonluğu kazandıktan sonra 2014 ve 2016 sezonları arası yaklaşık bir buçuk yıl Cleveland Cavaliers’da çalışmıştı. Igor Kokoskov ise 2018-2019 sezonun başında Phoenix Suns’ın baş antrenörü olarak göreve başlamıştı. Fakat sezon ortasında görevden alınmıştı. Ettore Messina ise San Antonio Spurs’de Gregg Popovich’in yedi sezon asistanlığını yaptıktan sonra geçtiğimiz sezon Avrupa’ya geri döndü.