22 Mayıs 2024

Vogel’i Gönderen Suns’ın Yeni Koçu Budenholzer Oluyor

Phoenix Suns, Perşembe günü kovduğu eski baş antrenörü Frank Vogel’in yerine geçecek ismi buldu.

The Athletic’inhaberine göre, Suns hayal kırıklığı yaratan 2023-24 sezonunun ardından rotasını tersine çevirmeye çalışırken, takım Mike Budenholzer ile yıllık sekiz haneli rakamlara yaklaşması beklenen bir anlaşma yapmayı planlıyor.

Suns geçen sezona Bradley Beal, Jusuf Nurkić, Nassir Little ve Grayson Allen’ı (diğerlerinin yanı sıra) takaslarla aldıktan sonra yüksek beklentilerle girdi. Los Angeles Lakers’ı 2019-20 sezonunda Orlando fanusunda şampiyonluğa taşıyan Vogel, gemiyi yönetmesi için takımın başına getirildi. Devin Booker ve Kevin Durant zaten takımda yer alıyordu ve bu da takıma etkileyici bir yıldız gücü sağlıyordu.

Ama hiçbir zaman tam olarak takım olmayı başaramadılar…

Takım gerçek bir oyun kurucu ya da çemberi koruyan bir pivot eksikliğinden muzdaripti ve derinlik tüm sezon boyunca bir sorun oldu. Durant, Booker ve Beal hiçbir zaman birlikte bir akış yakalayamadı ve özellikle Beal kariyerindeki en kötü sezonlarından birini geçirdi. Savunma odaklı bir koç olan Vogel, bu kadar fazla hücum gücü için uygun bir isim gibi görünmüyordu.

Sonuç olarak 49-33’lük bir dereceyle takım Batı Konferansı Playofflarında 6 numaralı seri başı oldu ama eldeki yetenekler göz önüne alındığında bu başarısızlık gibi görünüyordu. Suns ilk turda Minnesota Timberwolves tarafından süpürüldüğünde, bir hesaplaşma sırası gelmiş gibi görünüyordu.

Vogel Perşembe günü kovulduğunda düşen ilk domino taşı oldu. Yerine Budenholzer geçecek ama muhtemelen başka değişiklikler de onu takip edecek. Beal’ın fahiş maaşı ve takas edilemez maddesi onu neredeyse taşınamaz hale getirecek ve ne Booker ne de Durant takas edilecek gibi görünmüyor, bu yüzden Suns’ın bütçeyi arttırması gerekecek.

Budenholzer’ın eldeki yeteneklerden en iyi şekilde yararlanarak daha fazla değişim ihtiyacını ortadan kaldırması umuluyor. Ancak geçen sezondan sonra, muhtemelen bu çabalarında çok fazla sabırla karşılanmayacaktır.