22 Mayıs 2024

Ergin Ataman: “Kendimize güveniyoruz, rakip fark etkmez.”

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Panathinaikos‘un başantrenörü Ergin Ataman, Berlin’de düzenlenecek Final Four’a ve geride bıraktıkları Maccabi Tel Aviv serisine dair açıklamalarda bulundu.

Koç Ataman yönetiminde yepyeni bir kadro kuran Panathinaikos, 12 yıllık Final Four hasretini noktaladı. Play-off serisinde Maccabi‘yi 3-2’yle geçen Yeşiller, yarı finalde ise temsilcimiz Fenerbahçe Beko ile karşılaşacak.

Koç Ataman, geride kalan Maccabi serisine ve Final Four’a dair Sabah Spor’a açıklamalarda bulundu.

Ergin Ataman, bu sezon Yunan basketbolunda bir devrim yarattıklarını söyledi:

Çok büyük bir iş başardık. Panathinaikos gibi Avrupa’nın en büyük basketbol kulüplerinden birinin özlem duyduğu bir geri dönüştü. Çok büyük bir geri dönüş hikayesi yazdık çünkü hem 12 yıldır Final Four’a kalamayan, hem de geçtiğimiz sezonu 17. bitiren bir takımdı Panathinaikos. Onun için çok gururluyuz. Yunan basketbolunda yeniden bir devrim yarattık, bu çok büyük bir olay. Maccabi serisinin beşinci maçından üç gün önce biletler bittiği halde 100 bin kişi salona girmek için bekleme listesindeydi. Panathinaikos basketbol takımıyla alakalı Yunanistan’da çok büyük bir tutku var.

Sabah Spor

Ataman, hedeflerinin final ve şampiyonluk olduğunu vurguladı:

Biz yeni kurulan bir ekibiz. Geçtiğimiz yılki kadrodan sadece 3 oyuncu var. Onlar da genç oyuncular. Tamamen yeni bir yapılanmayla böylesine bir başarı çok nadir görülen bir olaydır. Bu seviyeler Avrupa basketbolunun en üst seviyesi, onun dışında bu da ayrı bir olay olarak gözüküyor Yunanistan’da. Hedefimiz final ve şampiyonluk. Artık bu saatten sonra EuroLeague’de 2 defa şampiyon olmuş bir antrenör olarak daha azını düşünemem. Onun tadını almış bir antrenör olarak söylüyorum bunu. Biz kendimize güveniyoruz. Bizim için rakip fark etmez. Üç farklı takımda altıncı Final Four’um olacak. Avrupa’da en çok Final Four’a kalan 2-3 antrenörden biriyim. Avrupa’daki dört farklı kupayı kazanan tek faal antrenörüm. Avrupa kamuoyu için büyük bir başarı olarak adlandırılıyor.

Sabah Spor

Ataman, Maccabi serisinin ikinci maçından sonra aldığı tehdide dair de konuştu:

Türk milletinden çok büyük bir destek aldım bu süreçte. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün devlet yetkilileri ve en önemlisi de halkımızdan, kamuoyundan çok büyük bir destek aldım. Çünkü sonuçta orada benim mesajım sadece belli bir kesime değildi, yani sadece İsrail olarak düşünmeyin. Ben şunu söyledim; ‘Bir Türk vatandaşı olarak, Türk Milli Takımı hocası olarak kimse beni tehdit edemez. Bu ülkeye gelemezsin diyemez.’ Kendi gücümüzü bilmemiz lazım. Kendimizi ezdirmememiz lazım. Bunun mesajıydı. Sağ olsun Cumhurbaşkanımız da zaten ayrıca telefon ederek bizzat desteklerini bildirdi. Bu da çok önemli.

Sabah Spor