25 Mart 2023
NBA

Amazon NBA’in Yayın Haklarına Talip Oluyor

Market Watch’tan Michael McCarthy’ye göre, hali hazırda NFL’in yayın haklarını elinde bulunduran Amazon, bir sonraki medya müzakereleri sırasında NBA‘in yayın ortağı olmak için çok iyi bir teklif verebilir.

Birden fazla rapora göre NBA’in bir sonraki medya hakları paketi için 75 milyar dolar civarında bir teklif alması bekleniyor ve Amazon mevcut koşullarda iddialı olabilir.

İlgili haberde eski NBA ve ESPN yöneticisi  John Kosner konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:

“Bütün lider teknoloji şirketlerinin NBA ile ilgilendiğini söyleyebilirim. Amazon bunlardan sadece biri. Bence Apple, bence Google… Discord, aylık 150 milyon kullanıcısı olan bir sosyal platform. Bunun gibi bir şirket de bir noktada NBA’in yayın haklarının sahibi olabilir. Hepsinin ilgilendiğini düşünüyorum.”

NBA komiseri Adam Silver  geçen sezon Cleveland’daki All-Star haftasonunda yaptığı açıklamada 2025 yazında yapılacak yeni yayın hakları ihalesiyle ilgili olarak şöyle konuşmuştu:

“İstediğimiz son şey, geleneksel bir şekilde TV izlemeyen ve bu nedenle oyunlarımızı göremeyen taraftarların haklarından mahrum etmek.”

Bir sonraki NBA medya hakları paketi 2025-26 sezonunda başlayacak. NBA yayın hakları şu anda ESPN/ABC ve TNT’ye ait. 2025 yılında yapılacak yeni TV sözleşmesiyle mevcut maaş tabanının takımların gelirine paralel şekilde artması bekleniyor.