15 Nisan 2024

Seri Analizi: Boston Celtics – Miami Heat

Boston Celtics ve Miami Heat, normal sezondaki son karşılaşmalarından tam 113 sonra NBA Doğu Konferansı finalinde kozlarını paylaşacaklar.

Diğer yandan bu iki takım arasında son yıllarda kıyasıya bir rekabet var. 4 yıl içerisinde NBA finallerine giden yolda, yani konferans finalinde 3. kez birbirlerinin karşısına çıktılar ve geçtiğimiz iki kapışmada sahada olan bir çok ismi tekrar izleme fırsatı bulacağız.

2020’de Orlando fanusunda oynadıkları maçta Heat, 6. maçta seriyi kazanmıştı. Geçtiğimiz baharda ise Celtics 3-2 öndeyken Miami onları evinde yenmiş ve işi 7. maça taşımış, Boston bu maçı kazanarak NBA finalinde Golden State’in rakibi olmuştu.

Celtics, Heat’in lider Bucks’ı elemesinin ardından play-off döneminde konferansın favorisi olarak kabul edildi ama buraya finale gelebilmek için 13 maç oynamak zorunda kaldılar… Miami ise sezonun sürpriz yumurtası ve sekizinci sıradan play-off’a gelip konferans finaline gelebilen tarihteki ikinci takım. (New York 1999’da başarmış ve hatta sonrasında da NBA finalinde boy göstermişti.)

Normal sezondaki karşılaşmaları:
  • Heat 104 – Celtics 111
  • Heat 121 – Celtics 134
  • Celtics 116 – Heat 120 (uzatma)
  • Celtics 96 – Heat 98

Tatum’un Savunması

Heat genelde kendi savunma temellerine bağlı kalan, rakibin yıldızlarına ya da bireysel yeteneklerine göre savunmasını değiştirmeyen bir ekip. Ancak Tatum daha yeni Philadelphia’yı haşladı! Tam 51 sayı üreten genç yıldız, NBA play-off tarihinden 7. maçlarda atışan en yüksek sayıya ulaşmış oldu böylelikle. Diğer yandan Miami’nin Knicks serisindeki son maçta Brunson’u farklı savunma denemelerine rağmen durdurmadığını, ondan tam 41 sayı yediğini ve onları kurtarının Knicks’in diğer skor opsiyonlarının devreye girememesi olduğunun da altını çizelim…

Boston Klasik Beşine Dönecek mi?

Celtics koçu Joe Mazzulla, Sixers’a karşı oynanan 6. maçta farklı bir sistem deneyerek normalde birbirini yedekleyen iki uzun Robert Williams ile Al Horford’u aynı beşte sahaya sürdü. Geçen baharda da çalışan bu fikir, Sixers’ı kapatma konusunda da işe yaradı. Fakat Celtics’in Heat karşısında White, Tatum, Brown, Horford, Smart’tan oluşan klasik beşine dönmesi daha iyi olacaktır… Bu sayede Heat’i de Love’u oturtup Martin, Butler, Adebayo, Strus, Vincent beşiyle sahada kalmaya zorlaybilirler.

Alev Almış Butler, Takım Arkadaşlarından Ne Kadar Destek Alacak

Miami, Tatum’la başa çıkmaya çalışacakken, Boston da kendisini bu seviyelerde bir lider olarak kanıtlamış ve bu play-off döneminde kariyerinin en etkileyici performanslarına imza atmış olan Butler ile uğraşacak. Şuana kadar 31.1 sayı, 6.6 ribaund, 5.4 asist, 1.7 top çalma istatistikleriyle mücadele ediyor ve rakip potalara 56, 42, 35 sayı atarak patlama yaptığı maçlar izletti şimdiden bizlere! Knicks serisindeki 1. maçta bileğini burkana kadar 24.5 sayı sayı ortalaması ile oynuyor ama sonrasında müthiş bir çıkış yakaladı. Celtics onu Brown, Smart, White gibi farklı isimlerle savunacaktır. Heat’in ise ondan başka elinde net bir silah yok, Herro en az 2 Haziran’a kadar forma giyemeyecek. Adebayo, Butler’a en çok destek vermesi beklenen isim. Sezon içerisindeki Boston maçlarında 25.0 sayı ortalaması ile oynarken, play-off’da ise şuana kadar 18.1 sayı ortalaması ile katkı veriyor. Ayrıca sezon boyunca yay gerisinden yüzde 32.8 ile oynanayan ve hayal kırıklığı yaratan Robinson geçtiğimiz 2 play-off serisinde yüzdesini yüzde 42.6’ya çıkarmayı başarmıştı ki onun katkısı bu seride de önemli olacak.

Seri Tahmini

Miami, bu sezonun peri masalını yazan takımı oldu, play-in’den sonra 8. sıradan yer aldığı play-off’da buraya konferans finaline kadar gelmeleri gerçekten büyük bir başarıydı. Geçen sezonun NBA finalisti olan Boston buradan geri adım atmamak için üzerinde bir baskı hissedecek kuşkusuz, diğer taraftan Heat ise kafası rahat olan taraf olacak. Boston’un derin rotasyonu onlara oyunun her iki alanında da onlara önemli bir üstünlük sağlayacaktır ve bu kez Sixers serisinde olduğu gibi işi 7. maça bırakmayacaklarını, işi 6. maçta bitirebileceklerini düşünüyorum.