6 Haziran 2023

NBA Play Off: Boston Celtics – Miami Heat Önizleme

NBA Doğu Konferansı finalleri ilk maçında geçen sezonun finalisti Boston Celtics, Miami Heat ile karşı karşıya geliyor.

NBA’de Doğu ve Batı konferanslarının final serileri başladı. Batı Konferansı’nda Denver ile Lakers kozlarını paylaşırken, Doğu’da son yılların alışılagelmiş eşleşmelerinden biri oynanacak. Boston Celtics ile Miami Heat, NBA finallerine giden yolun son aşamasında kozlarını paylaşıyor. Seride favori olarak ilan edilen taraf Boston Celtics olsa da, Miami Heat’in rakibine karşı zorluklar çıkardığı biliniyor. Zira 2020’de de iki taraf Konferans Finali’ne yükselmiş, gülen taraf Miami Heat olmuştu. Bam Adebayo’nun akıllarda yer edinen bloğunun da yaşandığı serinin ardından Miami Heat, o yıl NBA Finallerine çıkan taraf oldu. Fakat finalde Lakers’a 4-2 mağlup olarak şampiyonluğu kaçırdı. Boston Celtics ise, geçen yıl finalde Golden State Warriors karşısında 4-2 mağlup olmuştu. Sezonu da finalist apoleti ile tamamlamıştı. Her iki takımın da son final maceralarının hüsranla tamamlandığı bilinirken, heyecan dolu bir eşleşme basketbol tutkunlarını bekliyor.

Boston Celtics Favori

Boston Celtics, Bucks’ın gerisinde ikinci bitirdiği normal sezonda büyük avantaj elde etti. Zira Bucks, Play Off ilk turunda elenerek büyük şok etkisi yarattı. Bu bağlamda da Celtics’in Doğu’yu ekarte etmesi adına büyük bir engel otomatik olarak aşılmış oldu. Miami Heat karşısında geçtiğimiz sezon olduğu gibi yine üstün gelmeyi planlıyorlar. Sezon genelinde Tatum ve Brown önderliğinde ilerlerken, yan parçaların da müthiş çalıştığını görüyoruz. Al Horford’dan Brogdon’a kadar pek çok detay, Celtics’i NBA finallerine taşımaya yardımcı olabilir. Konferans finali ilk maçında da galip gelerek, Heat’e net bir mesaj vermek isteyebilirler.

Miami Heat Sürpriz Yapabilecek mi?

Play-in’den gelmesine rağmen konferans finaline kadar ilerlemeyi başaran Heat ise, önce Bucks ardından da New York’u elemeyi başardı. Jimmy Butler ve Adebayo önderliğinde, onlar da takım oyunu ile ilerlemeyi sürdürüyorlar. Bu sezon Boston ile oynadıkları 4 normal sezon maçında 2 galibiyet ve 2 mağlubiyet yaşadılar. Celtics’in normal sezondaki gibi muazzam bir Play Off geçirdiğini söylemek mümkün değil. Dolayısıyla da Heat, Celtics karşısında sürpriz yapabilecek ekiplerin başında geliyor. Serinin ilk maçında da maksimum direnci göstermelerini beklemek yanlış olmayacaktır.