3 Ekim 2022

Victor Wembanyama: “Giannis ve Durant Örnek Aldığım İsimler”

Geçtiğimiz sezonu Turkish Airlines EuroLeague’de ASVEL formasıyla geçiren, Fransız genç yıldız adayı Victor Wenbamyama, yaz döneminde kontratında yer alan oyuncu opsiyonunu kullanmayarak Paris Basketball’ın yolunu tuttu.

Yeni kulübüyle önümüzdeki sezon 7Days EuroCup ve Fransa Betlic Elite Pro A’da mücadele edecek 17 yaşındaki Wembanyama ESPN’e verdiği demeçte transfer süreci ve NBA’de örnek aldığı oyunculara değindi.

2023 NBA draftinde ilk sıradan seçilmesine kesin gözle bakılan Wembanyama Paris’i seçmesinde ailesiyle daha çok zaman geçirmek istemesinin önemli rol oynadığı belirtirken, NBA’de örnek aldığı isimler arasında Milwaukee Bucks’ın Yunan yıldızı Giannis Antetokounmpo ve Brooklyn Nets’in skoreri Kevin Durant’i gösterdi.

Yaz döneminde Fransa Milli Takımı’ın EuroBasket için açıkladığı geniş kadroda kendine yer bulan Wembanyama, sakatlığından ötürü Vincent Collet tarafından kadrodan çıkarılan ilk isimler arasında yer almıştı.

17 yaşındaki Wembanyama geçen sezon ASVEL formasıyla EuroLeague’de 6.5 sayı, 3.9 ribaunt ve 1.5 blok ortalamaları yakaladı. Tecrübeli uzun sakatlığı sebebiyle Fransa Betlic Elite Pro A’da play-off dönemini kaçırırken, şampiyonluğa ulaşan ASVEL ile normal sezonda maç başına 9.4 sayı ve 5.1 ribaunt üretti.