26 Mayıs 2024

Victor Wembanyama Asvel Yolcusu

Nanterre 92’nin 17 yaşındaki uzunu Victor Wembanyama, hakkında daha önce çıkan haberlere paralel şekilde önümüzdeki sezon Asvel forması giyecek. Geçtiğimiz günlerde sizlere duyurduğum üzere, transferin yakın zamanda resmiyet kazanması bekleniyor.

Transfer süreciyle ilgili Nanterre kulübü sosyal medya hesabından genç yıldız adayının takımdan ayrılma kararını şu şekilde duyurdu:

“Victor Wembanyama, kendisine sunduğumuz rekabetçi projeye rağmen kulüpten ayrılma yönündeki kararını bize iletti.  Wembanyama’ya bundan sonraki kariyerinde başarılar diliyoruz. Kulübümüze verdiği hizmetler için teşekkür ederiz.”

Henüz 15 yaşındayken ilk Euro Cup deneyimini yaşayan ve geçtiğimiz sezon Jeep Elite Pro A’da süre almaya başlayan Wembanyama henüz 17 yaşında. Luka Doncic’den sonra NBA draftine girecek en önemli Avrupalı yetenek olarak gösteriliyor. Transferin gerçekleşmesi halinde genç yıldız adayını önümüzdeki sezon EuroLeague sahnesinde izleyebileceğiz.

Asvel, Wembanyama henüz 17 yaşında olduğu için, bu transfer karşılığında Nanterre kulübüne sadece 80 bin avroluk bir bedel ödeyecek. Bu sezon Fransa Jeep Elite Pro A’da düzenli olarak oynama şansı yakalayan Wembanyama, sezonun en iyi genç oyuncusu seçildi.

Victor Wmbanyama bu sezon Nanterre formasıyla Fransa liginde 32 maçta yaklaşık 17 dakika ortalama süre aldı. 32 maçta %44.3 saha içi yüzdesi ve yayın gerisinden %36.4 isabetle 6.8 sayı, 4.7 ribaunt ve 1.1 blok ortalamaları yakaladı.