27 Mayıs 2024

Ufuk Sarıca: “Mücadele Ruhumuz Geçen Sezonu Aratmayacak”

ING Basketbol Süper Lig ekiplerinden Pınar Karşıyaka‘nın baş antrenörü Ufuk Sarıca, AA’na açıklamalarda bulundu. Deneyimli koç geçtiğimiz sezonun Kovid-19 salgını nedeniyle iptal edilmesini, önümüzdeki sezon ligin 15 takımla oynanmasını ve yaz döneminde gerçekleştirdikleri transferleri değerlendirdi.

Bu sezon geçtiğimiz yılki kadroyu büyük ölçüde korudukları belirten Ufuk Sarıca salgın sürecinde düşen gelirler sebebiyle transferde zorlandıklarını belirtti. “Bu şartlar altında kadromuzu korumak kolay değildi. Bazı oyuncular fedakarlıkta bulundu. Sonuçta bu yıl da sahada sonuna kadar mücadele edecek bir Pınar Karşıyaka olacak.” diye konuştu.

Bu sezon kadrolarında 2-3 yeni oyuncu olduğunu belirten Sarıca kulübün bir yabancı hakkı daha olduğunu, fakat mevcut şartlarda bunu kullanmayacaklarını belirtti.

Kovid-19 Süreci ve Belirsizlikler

Kovid-19 salgını nedeniyle önümüzdeki sezon için bazı belirsizliklerin olduğunu kaydeden Sarıca konuya ilişkin olarak şunları belirtti: “Sonuçta yaptığımız işin şova dönük bir tarafı var.  Bu yüzden basketbolun seyirciyle, taraftarla seyir zevki daha fazla oluyor. Aynı zamanda seyirci oyuncuların motivasyonu da olumlu yönde etkiliyor. Oyuncuların ve bizlerin boş salonda motive olması çok kolay değil. Belirsizliklerin olması önümüzü görmemizi engelliyor. Umut ediyorum ki ING Basketbol Süper Lig’i maçları kısmi olsa da seyircili oynanır.”

“Ligin 16 Takımla Oynanmasını Tercih Ederim”

Teksüt Bandırma’nın ligden çekilmesiyle bu sezon ING Basketbol Süper Ligi’nin 15 takımla oynanacağı belirten Ufuk Sarıca Pınar Karşıyaka olarak ilk haftayı bay geçeceklerini hatırlattı. Konuyla ilgi olarak: “1 Eylül’e kadar maç yapmanın yasak olduğu bir süreç yaşıyoruz. Maç eksiği sebebiyle oyuncularımız kondisyon anlamında sıkıntı yaşıyor. Ligin ilk haftasında maç yapamamak bizim için dezavantaj.  Puan usulü oynanan ligde, her hafta bir takımın maçları bay geçmesi zor olacak. ING Basketbol Süper Ligi’nin 16 takımla oynanmasını tercih ederdim.” diye konuştu.

“Puan silme cezası bence haksız”

Türkiye Basketbol Federasyonunun mali kriterlere uyulmadığı gerekçesiyle Pınar Karşıyaka kulübüne verdiği bir puan silme cezası için Tahkim Kurulu’na başvurulduğunu belirten Sarıca; alınan kararın yanlış olduğunu savundu.  Konuyla ilgili olarak: “Pınar Karşıyaka yıllardır aynı sponsorla bu ligin devamlılığını sağlayan önemli bir basketbol kulübü. Bugüne baktığımızda Bandırma’nın basketboldan çekilmesi üzücü bir durum. Teksüt Bandırma gerek altyapısı gerekse mücadeleci ruhuyla ligimize renk katan önemli bir kulüptü. Günümüz şartlarında salgın sebebiyle oluşan bu olağanüstü durumda biraz daha hassas davranmak lazım. Pınar Karşıyaka’nın büyük bir mali problemi yok. Ben alınan puan silme cezasının düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum. Fakat yaptığımız itiraz reddedildi ve maalesef bu karar bizim için dezavantaj yaratıyor.” dedi.