27 Mayıs 2024

Ali Koç, Divan Kurulunda Obradovic’in Ayrılığı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, kulübün Temmuz ayı Divan Kurulu’nda efsane koç Zeljko Obadovic‘in takımında ayrılması hakkında da açıklamalarda bulundu.

Obradovic’in ayrılığı ile birlikte yeni bir dönemin başladığını belirten başkan Koç, tecrübeli başantrenörü takımda tutmak için ne kadar çalıştıklarını, istediklerini de tekrar dile getirdi.

Divan Kurulu’nda başkan Koç’a gelen bir soruda sarı lacivertlilerin basketbolda yaptığı transferlerin kulübe yakıştığını düşünüp düşünmediği soruldu ve bunun üzerine basketbol takımının durumu hakkında detaylı açıklamalar yaptı başkan Koç:

Basketbolu ne kadar seyrediyorsunuz, bilmiyorum. Buraya nasıl geldiğimiz konusunda yakışan mı demek istiyor yoksa kadro yapılanması mı? Tam anlayamadım. Obradovic’e tekrar teşekkür ediyoruz. Bize ne başarılar yaşattı, ne mutluluklar tattırdı… Hem basketbol dünyasında hem de Fenerbahçe dünyasında efsane bir hoca. Tabii ki onun gitmesini kimse istemiyordu. Bizim için travmatik bir durumdu. Kalması için uğraştık ama sonuçta burası Fenerbahçe Spor Kulübü. Biri gitmek istiyorsa da bir yere kadar mücadele edersiniz. O da çok istiyordu. Kalacak intibası vardı ama aynı zamanda ailesiyle ilgili bazı konulardan dolayı da 1 yıl çalışmamayı ifade etti. Söz verdiği gibi de başka bir yerde çalışmayacağını söyledi ve çalışmıyor. Ona bize yaşattıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum.

30 milyon dolarlık bütçelerden 18-20 milyon dolara indik. İnmek zorundaydık. Mecburen indik. Ancak buraya nasıl geldiğimize, niye inmek zorunda kaldığımıza da iyi bakmak lazım. Bugün basketbol şubemizin açığı, futbol şubesinin açığının yarısı kadar. Hocamızla ayrıldık. Yeni yapılanmamıza yardımcı oldu. Sağ olsun. Onun da görüşlerini aldık. Ondan da ricamız olmuştu. Bu süreç içinde bana sorarsanız Obradovic’in yerini doldurmak hiçbir kulüp için kolay değildir. Zaten ayrıldığı kulüpler de ayrıldıktan sonra sıkıntılı dönemler yaşamıştır. Ancak bununla beraber bana sorarsanız Başkan Vekilimiz Semih Özsoy ve Maurizio Gherardini, 15 günlük süre içerisinde müthiş iş çıkardılar. Basketboldan anlayan insanların kabul göreceği, heyecanlanacağı ve kendi alanında marka bir ismi, başarılı bir ismi çok kısa zamanda kulübümüzün başına getirdik. Pek çok insana sürpriz oldu; beklemiyorlardı. Ancak burada çok iyi iş çıkarttık. Hocamızla beraber bu üç ayaklı yaklaşım, Cenk Renda’nın ifade ettiği gibi kadro yapılanmasını yaptı. Sonuçlandırmak için bir iki adım daha kaldı ama geçmişe nazaran rakamlara baktığımız zaman bence maliyet ve performans açısından yapabileceğimizin en iyisini yaptığımızı düşünüyorum. Sahada bunu göreceğiz.

Önümüzdeki günlerde de basketbolla ilgili genel konulara Semih Bey değinecek. Televizyonda açıklamalar yapacak. O zaman bunları daha detaylı şekilde kamuoyu ile paylaşma imkanı olacak. Bir kez daha eski hocamız Obradovic’e teşekkür ediyorum. Yeni hocamız Igor’a hoş geldin diyorum. Yeni transferlerimize hoş geldin diyorum. İnşallah Avrupa’da marka olan Fenerbahçe Basketbol takımı aynı şekilde yolunda yürüyecektir.

Fenerbahçe Spor Kulübü

EDİTÖR YORUMU:

Fenerbahçe Beko henüz transferi tamamlamadı başkanın da belirttiği üzere ancak bahsi geçen bütçe 20 milyon euro olunca şimdiye kadar alınan isimlerin yeterli olduğunu, takımı yeniden Final Four’a taşıyabileceklerini söylemek güç. De Colo ile Vesely’ye güvenilerek kurulan takımda çok fazla asker oyuncu var ve Brown ile De Colo’nun uyumu çok ama çok kritik olacak. Sloukas ile yaşanan uyuşmazlığın bir benzeri yaşanırsa büyük hayal kırıklığı yaşar sarı lacivertliler. Tabi 4 numaraya ve kanata yapılacak şutör transferleri de çok belirleyici olacak. Yeniden yapılanacak Fenerbahçe Beko’nun heyecan verecek bir takım olabilmesi için bu iki transferin çok doğru yapılması gerekiyor.