16 Nisan 2024
NBA

Trump’dan Bu Kez NBA’e “Siyasi Örgüt” Yakıştırması!

ABD başkanı Donald Trump ile NBA arasındaki çatışma her geçen gün büyüyerek devam ediyor.

Trump, Milwaukee Bucks’ın Orlando Magic ile oynayacağı play-off serisi 5. maçına çıkmayarak Afroamerikalı Jacob Blake’in polis tarafından vurulmasını ve sistematik ırkçılığı protesto etmesine, NBA’daki protestolarla ilgili kendisine yöneltilen soruya NBA’in siyasi bir örgüt olduğunu belirterek cevap verdi:

Siyasi bir örgüt gibi oldular ve bu, iyi bir şey değil. Bence ne ülke ne de spor için iyi.

Konuşmasına devam ederken NBA oyuncularının ırksal adaletsizlik ve polis şiddetine karşı yaptığı boykor ve protestolar hakkında fazla bili sahibi olmadığını ama izlenme oranlarındaki düşüşün farkında olduğunu belirtti:

NBA’deki protestoyu pek bilmiyorum. İzlenme oranlarının çok düşük olduğunu biliyorum. Bunun sebebi bence insanların NBA’den biraz sıkılmış olmaları. Ancak protestolardan pek haberim yok.

Hatırlayacağınız üzere Bucks’ın sahaya çıkmaması ve Magic’in de onlara eşlik etmesi ile ertelen maç, fitili ateşlemiş ve NBA yönetimi diğer maçları da ertelemek zorunda kalmış. Ardından sezonuna devam edilip edilmeyeceği ciddi şekilde gündeme gelmiş ama oyuncular arasında yapılan toplantı sonrası devam kararına varılmıştı. Bir değişiklik olmazsa NBA play-off’ları Cuma ya da Cumartesi devam edecek kaldığı yerden.