27 Mayıs 2024

Ufuk Sarıca: “Maç Topunu Kullanacak Yerli Oyunculara İhtiyacımız Var.”

Milli takımımızın ve Pınar Karşıyaka‘nın başarılı koçu Ufuk Sarıca, kulüplerin TBF ile yaptığı toplantıda iletilen 4+1 yabancı önerisini destekledi ve “Son topları atacak Türk oyunculara ihtiyacımız var.” dedi.

Takımların başa baş giden maç sonlarında 5 yabancıyla oynadıklarına işaret eden Sarıca şunları söyledi:

Paraların düşeceğini hepimiz biliyoruz. Bu durumda kalitesiz yabancılar getireceğimize, fırsat yaratıp yerlilere şans verelim. Takımlar sıkışınca maçın ktitik anlarını 5 yabancıyla oynuyor, basketbolumuzun ise son topları kullanacak yerlilere ihtiyacı var. Bu nedenlerle 4+1 formülünden yanayım.”

Sarıca Pınar Karşıyaka’da iskeleti korumaya çalışacaklarını da ifade edip, “Henüz bütçemiz belli değil. Önümüzdeki günlerde bütçeyle birlikte harekete geçeriz. Geçen sezon iyi iş yapan kadromuza bir-iki takviye yapmayı planlıyoruz.”

Karşıyaka’nın Koçu gelecek sezon katılacakları Avrupa Kupası konusunda ise “FIBA Şampiyonlar Ligi daha yakın duruyor ama tabii kararı yönetim verecek.

Basketfaul
EDİTÖR YORUMU:

Koç Sarıca aynı zamanda milli takımın da başında olduğu için elbette yerli oyuncu sayısının artmasını isteyecektir ligimizde. Ancak yıllarca bu denemeleri yaptık ve farklı liglerde de örneklerini gördük. Milli takım başarısının yabancı sayısıyla, yani pasaport ile doğrudan ilgisi yok ve bu nedenle artık bu konuyu kaşımanın her seferinde gündeme getirmenin de anlamı yok. Kaliteli ve kendine iyi bakan, geliştiren Türk oyuncuların yerli-yabancı tüm antrenörler tarafından ön planda tutulduğunu biliyoruz zaten. Başarılı olmak isteyen ve iyi niyetli olan hiç bir koç oyuncusunun pasaportuna bakarak ona süre vermez. Ayrıca siz yabancı sayısını düşürseniz de koç Sarıca’nın istediği gibi son topu kullanacak kalitede bir Türk oyuncu yoksa o topu yine yabancı oyuncu kullanır… Önemli olan alt yapılardan başlayarak bu tarz kaliteli, yetenekli, kumaşı iyi olan oyuncuları doğru yetiştirip sonrasında da doğru takımlara transfer olmalarını sağlamak, orada da süre alarak kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamak… Yani yabancı sayısı ile oynamak işin çok ama çok kolayına kaçmak olacaktır ki faydası olmadığını da gördük zaten yıllardır. Barcelona ve Real Madrid’deki İspanyol oyuncu sayısı ortada ama İspanya milli takımlarının gerek alt yapılarda gerekse A takım seviyesinde bizlere nasıl üstünlük kurdukları da ortada!