26 Mayıs 2024

Tricnhieri: “Milano artık ölümün şehri.”

İtalya basketbolunun son yıllarda yetiştirdiği en başarılı koçlardan biri olan Partizan‘ı çalıştıran Andrea Trinchieri, coronavirüs salgınının tüm dünya için bir sınav olduğunu düşünüyor.

Avrupa’da tüm basketbol organizasyonlarının ertelenmesinin ardından memleketi Milano’ya 1 hafta önce dönen ve halen karantinada olan Trinchieri, şuanda şehrin tam anlamıyla bir hayalet kent olduğunu belirtti.

Sırp gazetelerinden Kurir’e bir röportaj veren başarılı koç şu açıklamalarda bulundu:

Milano artık ölümün şehri. Süpermarkete gidip 2-3 saat bekliyorsunuz. Artık insanların hareketliliği yüzünden aplikasyonlar çıkarıyorlar. Sırbistan’dan buraya döndüğümden beri dışarı çıkmamak gibi bir yükümlülüğüm var ve bunu yerine getiriyorum.

Milano kentinin de yer aldığı İtalya’nın kuzey kesmi sadece ülkede değil Avrupa’da da virüsün yayılma merkezi konumunda. İtalya’da 10 Nisan Cuma günü açıklanan son rakamlara göre maalesef 18.849 kişi vefat etti ve 14.577 adet de yeni vaka açıklandı.

Trinchieri, son gelişmeler hakkında da şu ifadeleri kullandı:

Rakamlara fazla bakmamaya çalışıyorum. Bildiğiniz üzere herkes onları kendi açısından yorumlayabilir. Eğer bunu yapmış olsaydım depresyona girerdim. Bütün bunlar geçecek. Ben bu pandemiği bir mesaj olarak görüyorum. Gezegende nasıl yaşadığımız konusunda bizi uyaran mesajlar. Şimdi bile aptal ve sorumsuz insanlar görüyorum. İtalya’da, Amerika’da, Sırbistan’da… Bu her yerde bu şekilde.

Trinchieri oyuncuları ile nasıl iletişim kurduğuna dair de şu açıklamalarda bulundu:

Onları aramaya halen devam ediyorum ancak basketbol konuştuğumuz son şey. Nasıl olduklarını, bununla nasıl başa çıktıklarını öğrenmek istiyorum. Onlara ayrıca ne kadar fantastik bir sezon geçirdiğimizi, mücadele ettiğimiz her yerde en iyisi olduğumuzu anlatıyorum. Nasıl biterse bitsin bu sonsuza kadar hatırlanacak.

Kaynak: Kurir & Eurohoops

EDİTÖR YORUMU:

Koç Trinchieri’nin göreve gelişiyle bütçeyi son yıllardaki en yüksek seviyeye çıkaran Partizan, kurduğu geniş ve kaliteli kadronun ödülünü bu sezon alıyordu. Adriyatik Ligi‘nde liderlik koltuğunda oturan Sırp ekibi, 7DAYS EuroCup sahnesinde ise saha avantajıyla birlikte adını çeyrek finale yazdırmış ve Unics Kazan ile rakip olmuştu. 51 yaşındaki gerek tektik bilgisi, gerekse oyuncularla kurduğu iletişimle Avrupa’da gittiği her kulüpte fark yaratmayı başardı. Umarım yakın zamanda onu tekrar Euroleague takımlarından birinin başında görürüz.